O postępowaniu grupowym -- ostrożnie z tym optymizmem
 Oceń wpis
   

What a beautiful disaster

O wchodzącej dziś w życie ustawie o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym napisano już prawie wszystko. W zasadzie oznacza to, że szkoda byłoby mojego czasu na zajmowanie się tematyką "pozwów zbiorowych" -- gdyby nie to, że mam pewną łyżkę dziegciu, którą wyłożę na koniec tego króciutkiego felietoniku.

Możliwość grupowego dochodzenia roszczeń ma być batem na nieuczciwych przedsiębiorców, tak przynajmniej widzą to komentatorzy. Zebrać 10 niezadowolonych osób o podobnej sytuacji faktycznej oraz ujednolicić wysokość roszczeń choćby w 2-osobowych grupach (art. 2 ust. 2 ustawy) będzie łatwo, może nawet i łatwo będzie się zgodzić na wynagrodzenie pełnomocnika, które może wynosić aż 20% kwoty zasądzonej od powoda. Na tyle łatwo, że -- podobno -- poszkodowani w niektórych głośnych medialnie sprawach już mają mieć przygotowane papiery i czekali tylko na wejście w życie ustawy.

Ułatwieniem życia ma być także zasada, że w sprawach o roszczenia niepieniężne członek grupy (a więc ów członek owej powodowej zbiorowości) nie musi udowadniać swojej przynależności do grupy -- zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy wystarczyć powinno samo uprawdopodobnienie. Tylko w sprawach, w których przedmiotem sporu są pieniądze powód musi udowodnić przynależność członka grupy. Jak rozumiem przepis ma przeciwdziałać "podłączaniu" się pod intratne sprawy przez różnego rodzaju cwaniaczków liczących na łatwy zarobek.

Tu właśnie widzę jednak niemałą możliwość manipulacji postępowaniem przez pozwanego.  Otóż pozwanemu przysługuje możliwość wniesienia zarzutów co do członkostwa w grupie (art. 17 ust. 1 ustawy) -- co samo w sobie jest oczywiście bardzo słuszne (bo kto jeśli nie powód ma wyłuskiwać tych cwaniaczków?) --  ale zważywszy na zaskarżalność postanowienia o ustaleniu składu grupy (art. 17 ust. 2) bój już na tym etapie wstępnym może toczyć się praktycznie nieustannie (już nawet nie próbuję sobie wyobrażać skutków "podstawienia" przez nieuczciwego przedsiębiorcę do grupy swoich ludzi...) -- a jak rozumiem postępowanie właściwe nie będzie mogło ruszyć bez ustabilizowania składu grupy.

Druga łyżka dziegciu może okazać się jeszcze bardziej gorzka, zwłaszcza dla tych niezadowolonych, którzy już dziś mają papiery na podpadniętych przedsiębiorców. Oto ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym pozbawiona jest przepisów intertemporalnych decydujących o dość istotnej sprawie: czy z pozwem zbiorowym można wystąpić tylko w odniesieniu do zdarzenia, które miało miejsce już po wejściu w życie ustawy, czy też możliwe będzie wniesienie powództwa grupowego dopuszczalne jest także w odniesieniu do spraw starszych?

Wierzę, że jeśli pojawią się pierwsze pozwy dotyczące starszych spraw, pozwani nie omieszkają podnieść tego rodzaju argumentów (moim zdaniem argument ten może się zresztą okazać całkiem sensowny). A ponieważ posłowie zapomnieli (?) poruszyć ten temat, ustalenie czasowego zakresu działania norm spocznie na barkach sędziów -- i może się okazać, że jednak niekoniecznie cieszyć się mogą np. niezadowoleni klienci mBanku, którzy kilka miesięcy temu zapowiadali wniesienie pozwu zbiorowego.

PS ilustracją do tekstu chciałem podkreślić moją ciekawość: co na temat ustawy myśli PKP? Albo Poczta Polska?

Komentarze (11)
Art. 212 kk z urzędu za... Kolejny lep na głupich frajerów
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-02-17 12:55
ghjki:
Jak rozwiązać umowę zawartą we własnym domu?
Napisz odstąpienie. To, że nie napisali daty na egzemplarzu pozostawionym w domu, to nie[...]
2017-02-12 06:59
acampora:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Gina Acampora żywo w USA i mówię jak najszczęśliwszą osobą na[...]
2017-02-05 06:32
Mr Richard:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy potrzebujesz kredytu? Jeśli tak, e-mail: (richardcosmos5@gmail.com) po więcej szczegółów.[...]
2017-01-20 23:33
Mikel Clarrisa:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jak mam Bóg wysłał pożyczkodawcy po udaremnione przez chuliganów tutaj w internecie Witam[...]
2017-01-04 11:53
oszukali dziadka:
Jak rozwiązać umowę zawartą we własnym domu?
Dzięki za informacje, bo właśnie 30 grudnia 2016 mój dziadek został oszukany - Joy Energia z[...]