Czy żandarmeria przyjdzie po aktora Karolaka Tomasza?
 Oceń wpis
   

czterej pancerniInteresujące kuriozum: z braku wroga armia postanowiła wypowiedzieć wojnę Hyundaiowi i Tomaszowi Karolakowi -- bo w najnowszej reklamie aut tej marki aktor wystąpił w mundurze podpułkownika wojsk inżynieryjnych wchodzących w skład wojsk lądowych. Czego mu rzecz jasna nie wolno było uczynić, albowiem "używanie mundurów przez cywilów jest prawnie zakazane". A jak zakazane, to jest i kara -- po Karolaka przyjdzie patrol żandarmów i zakują go w kamasze.

Sprawdziłem i wydaje mi się, że cytowany przez prasę generał powinien dać komendę: spocznij, do nogi broń. I odmaszerować.

art. 61 par. 1 kw:
Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,
podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
Po pierwsze primo nie jest prawdą, że "zgodnie z ustawą z 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz.U. nr 31, poz. 130) używanie munduru przez cywilów jest prawnie zakazane. Jest tylko kilka wyjątków". Tak naprawdę to ustawa mówi tylko o tym, że minister obrony narodowej i MSWiA mogą wprowadzić stosowne zakazy używania mundurów w drodze rozporządzenia (art. 12 ust. 2).
Na podstawie tej delegacji MON w 2005 r. wydał rozporządzenie w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części, w którym możemy przeczytać całą wyliczankę zakazanych przedmiotów: począwszy od munduru galowego admirała wzór 92, poprzez mundur polowy tropikalny w kamuflażu pustynnym, aż do pasa żołnierskiego. (Analogiczny akt wykonawczy w odniesieniu do ochrony munduru policyjnego MSWiA wydał w 2004 r.)

Zdaniem niektórych komentujących ("wpadka z reklamą z Karolakiem") komuś -- ale komu? twórcom reklamy? zarządowi Hyundaia? Karolakowi, bo to przecież on założył mundur? -- grozi teraz kara za złamanie zakazu noszenia munduru, która zgodnie z art. 61 par. 1 kodeksu wykroczeń może wynosić aż 1000 złotych grzywny.

A ja się rzecz jasna nie zgadzam, i to nawet nie ze względu na fundamentalny brak zgody na dookreślanie norm karnych w rozporządzeniach. Sęk w tym, że owo "używanie munduru" musi mieć -- i tu posłużę się cytatem z komentarza do kodeksu wykroczeń -- "Przedmiotem ochrony jest zaufanie społeczne, jakie wiąże się z posiadaniem określonych stanowisk, tytułów, stopni lub też z używaniem albo noszeniem godła, chorągwi, odznak lub mundurów. Zachowanie sprawcy sprowadza się bowiem do wywołania u otoczenia błędnego wyobrażenia o posiadanych uprawnieniach, co może rodzić niebezpieczeństwo bezprawnego wykorzystania nieprzysługujących faktycznie uprawnień", a zatem skoro "mundurem jest ubiór lub jego części służące oznaczeniu przynależności do określonej jednostki organizacyjnej lub wykonywania określonych funkcji albo służby" (Komentarz do art.61 kodeksu wykroczeń (Dz.U.07.109.756), [w:] M. Mozgawa (red.), M. Budyn-Kulik, P. Kozłowska-Kalisz, M. Kulik, Kodeks wykroczeń. Komentarz, LEX, 2009, wyd. II), to ani aktor noszący mundur w reklamie, ani reklamiarz podżegający go do założenia owego uniformu nie używają munduru w rozumieniu wskazanych przepisów.

Jeśli jest inaczej, to problem może mieć nie tylko Tomasz Karolak przebrany w uniform podpułkownika wojsk inżynieryjnych wchodzących w skład wojsk lądowych lub facet, który wymyślił, by go ten mundur wsadzić. Problem będzie miał także każdy inny aktor, któremu akurat przyjdzie w życiu zagrać w filmie policjanta lub wojaka, albo -- o zgrozo -- mieć mundurową rolę w teatrze (teatr o tyle jest gorszy, że widzimy tego przebierańca "na żywo", przeto naprawdę można poważnie potraktować jego słowa, nawet jeśli wypowiedziane są ze sceny).

Jakby na to nie patrzeć w rozporządzeniach MON i MSWiA są tylko wyłączenia dotyczące młodzieży, instruktorów i specjalistów zrzeszonych w stowarzyszeniach lub organizacjach społecznych, które zawarły porozumienia o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej, których statuty przewidują prowadzenie działalności na rzecz obronności państwa, oraz młodzież szkolną i akademicką realizującą przedsięwzięcia w ramach przysposobienia obronnego, obozów specjalistycznych i podczas uroczystości o charakterze patriotycznym (w odniesieniu do munduru wojskowego) bądź policjantów zwolnionych ze służby, którzy mają prawo do używania posiadanego stopnia policyjnego z dodaniem określenia "w stanie spoczynku" podczas uroczystości w dniach świąt państwowych i Święta Policji, uroczystości wręczania sztandarów, orderów i odznaczeń, zaprzysiężania, mianowania na stopień lub ślubowania policjantów czy też uczestniczenia w uroczystościach pogrzebowych policjantów lub pracowników z udziałem policyjnych asyst honorowych (tak mówią o mundurze policyjnym) -- zatem jeśli "używaniem" munduru jest jego założenie przed kamerą, to uprzejmie donoszę, że widzę jeszcze jednego kandydata do ścigania: 

(Może od razu dodam, żeby wykluczyć wątpliwości, że żaden przepis nie daje żadnemu ministrowi uprawnienia do wyrażenia indywidualnej zgody na "używanie" mundurów w filmach.)

Komentarze (16)
Odyseja 2012 trwa już czwarty rok Już się zmieniłem, nosz k...a,...
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]