Spór o ochronę wzoru tatuażu
 Oceń wpis
   

Ciekawe rzeczy pisze Wired: czy można oczekiwać prawnoautorskiej ochrony wzoru tatuażu -- tj. żądać odszkodowania od twórców filmu, w którym grana przez aktora postać nosi na swej twarzy szlaczek podobny do tego, jakim ozdobiona jest twarz Mike Tysona? 

Zdaniem Victora Whitmilla -- który zapewnia, że utworzył owo dzieło wprost na twarzy ex-boksera -- tak. Zdaniem Warner Bros., wytwórni stojącej za serią "Hangover" (po naszemu to bodajże "Kac Vegas") nie. Zdaniem profesora Davida Nimmera, autorytetu w zakresie prawa autorskiego: nie można -- jeśli pyta Warner Bros. (i płaci). Ale kiedyś Nimmer myślał i mówił odwrotnie, co złośliwie skwitowała jego koleżanka-po-fachu: kiedyś profesor był zdania, że tatuaż może podlegać ochronie jako utwór, a teraz "pojął, że był w błędzie".

Hangover Mike Tyson tattoo

Sprawa może i wygląda dość absurdalnie -- a zarzut, że ciało ludzkie nie może podlegać ochronie prawnej, bo w przeciwnym razie Tyson może zostać zobowiązany do nieusuwania rysuneczku do końca życia, albo i do niepokazywania się publicznie (jeśli twórca będzie sobie tego życzył) wygląda racjonalnie -- ale zaczynam się zastanawiać co by się podziało, gdyby podobny spór powstał w Polsce?

Nie da się przecież zaprzeczyć, że ktoś faktycznie musiał wzorek zaprojektować i ktoś musiał go na bokserską buzię nałożyć. Czy zatem twórcy miałyby faktycznie przysługiwać ograniczone prawa, tylko dlatego, że zdecydował się nałożyć farbę na ludzką twarz -- a nie na papier?

Z drugiej strony jest to troszkę ryzykowne dla obiektu, na który nałożony został ów utwór: skoro pretensje wnosi autor tatuażu -- niejako ponad głową jego nosiciela -- to faktycznie istnieje ryzyko, że uda mu się uzyskać ochronę z naruszeniem podstawowych praw swojego klienta -- i kiedyś wystąpi z opartym o to żądaniem do Tysona.

Z trzeciej jednak strony (każdy medal ma trzy strony) nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że tworząc swoje arcydzieło Whitmill zapatrzył się na jakąś maoryską buźkę, co uzasadniałoby tezę o nieoryginalności wykonanego przezeń tatuażu.

Komentarze (13)
Jak nie pisać wezwań z art. 14... Dlaczego ubezpieczalnie oszukują...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]