Zanim we Wrocławiu zrobią metro...
 Oceń wpis
   

Plakat Komitetu Wyborców Rafała Dutkiewicza

W Europejskiej Stolicy Kultury może będzie metro (czytają i boją się), a na pewno będą naukowcy badali czy metra Wrocław potrzebuje.
Moim zdaniem potrzebuje.

Zanim jednak naukowcy wezmą się do roboty -- a eksperci z magistratu do przeżuwania rezultatów ich pracy -- warto, by się owi eksperci zastanowili nad tym, co już jest -- i dlaczego jest to czasem takie głupie.

Zanim dojdziemy do metra (za ćwierć wieku, jak dobrze pójdzie i uda się spłacić kredyt na stadion), zatrzymam się na chwilę przy (moich ulubionych) rowerach.
Władze Europejskiej Stolicy Kultury, jak wiadomo, rowery popierają i zachęcają mieszkańców i przyjezdnych do poruszania się na dwóch kółkach. Stąd coraz liczne kontrpasy, śluzy rowerowe (co z tego, że budowane na chybił-trafił), no i miejska wypożyczalnia bicyklów (pomysł jak się okazuje "chwycił").

W ramach tego samego programu kilka tygodni temu na skrzyżowaniu Świętego Mikołaja i Nowego Światu pojawiła się pierwszy w mieście sygnalizator tylko dla rowerów, dzięki któremu cykliści mieli móc (po zapowiadanym przedłużeniu kontrpasa) polecieć z Rynku w kierunku Legnickiej.

sygnalizator rowerowy Wrocław Świętego Mikołaja

Niestety (przechodzę od papierowych zachwytów do twardej rzeczywistości), zaparcia i odwagi starczyło tylko na przyczepienie czegoś, co może służyć teraz tylko jako karmnik dla ptaków. Otóż municypałki tak bardzo przestraszyły się swoich sukcesów, że... postanowiły wycofać się z realizacji swoich pomysłów: nie będzie dłuższego kontrpasa wzdłuż ul. Św. Mikołaja, bo oznacza to zlikwidowanie miejsc parkingowych dla aut (sic!).

Ja tego po prostu nie rozumiem: malowanie kontrpasów zawsze wiąże się z ograniczeniem możliwości poruszania się i parkowania w tym miejscu pojazdów mechanicznych, przeto ktoś, kto kazał powiesić tam sygnalizator dla rowerów, musiał brać tę okoliczność pod uwagę -- skąd zatem teraz taka gwałtowna wolta?
A może jest tak, że wśród władz Europejskiej Stolicy Kultury znów zwycięża programowa dojutrkowość: tak jak z pętlą tramwajową, na którą nie mieściły się tramwaje; z obwodnicą autostradową, której nie można było otworzyć w środku tygodnia (bo jest tradycja, że robi się to w nocy z soboty na niedzielę -- no ale w przypadku kolejnego odcinka obwodnicy śródmiejskiej tradycji tej nie było, chyba dlatego, że burmistrz Dutkiewicz sam mógł wziąć udział w ceremonii otwarcia).

No i na koniec dwa obrazki zamiast dłuższego podsumowania o dojutrkowości. Oto przy zjeździe z mostu Grunwaldzkiego z chodnika odpadła jedna płytka. W normalnym świecie ktoś by przyszedł i uzupełnił dziurę, żeby było ładnie i żeby się nie powiększała.
Ale nie, to nie jest takie proste w Europejskiej Stolicy Kultury. Tutaj dziur się nie łata, tutaj jakiś kretyn każe stawiać ostrzegawczy słupek, którego podstawa idealnie wypełnia lukę po kaflu:

brak płytki chodnikowej na moście Grunwaldzkim -- stawiają słupek zamiast naprawić

Ludziom to przeszkadza niewymownie -- bo szykana stoi na samym środku i tak paskudnie wąskiego ciągu rowerowo-pieszego -- więc od czasu do czasu jakiś rozsądny człowiek odsunie ów słupek na bok, ale nie, debil z Europejskiej Stolicy Kultury przytarga go znów w to miejsce i postawi na dowód tego, że we Wrocławiu dba się o takie szczegóły bardzo.

most Grunwaldzki Wrocław przeszkoda na ciągu pieszo-rowerowym ||| Trek 2nd District

Komentarze (9)
O ochronie praw do obrazu z... Jachowicza może ułaskawią... a...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]
2017-07-07 00:42
btbt:
"Słynne masło roślinne"
za komuny było masło prawdziwe solone w duzych belach na wage wiec nie pisz głupot
2017-07-04 16:50
Judith:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy ktoś tutaj potrzebuje pożyczki na spłatę długów lub długów, jeśli tak, to wystarczy, aby[...]
2017-05-19 17:26
herk:
88 i 14, liczby przeklęte
kolego, masz powaznie nasrane w bani :) jesli chcesz nam to wmawiac to wypierdalaj do egiptu[...]
2017-05-04 14:33
MĄDRY Z MIASTA:
Dlaczego Citibank zachowuje się jak zwykły phisher?
GŁUPI JASIO(A) ZE WSI, naprawdę jest mi bardzo przykro, że tak po chamsku ludzie traktują twoją[...]