Dwa zdania na temat wyprzedzania (parę słów o rowerach znów)
 Oceń wpis
   

Śluza rowerowa, Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem napisania jeszcze paru tekstów rowerowych -- wakacje w pełni, o czym ktoś mógłby tu teraz chcieć czytać? -- i tak mnie dziś naszło skrobnąć coś o wyprzedzaniu. W punktach, bo tak mi łatwiej i sprawniej:

 • nie każdy jeszcze załapał (a nie jest to żadna nowość!), że wyprzedzając np. rower (ale i motocykl) należy zachować odstęp nie mniejszy niż 1 metr! Niestety, za często zdarza się -- i to nie tylko kierowcom wrocławskiego MPK, którzy co do zasady mają wszystko i wszystkich w rzyci - że ów odstęp nie przekracza jednego łokcia. Jak jadę rowerem o kierownicy, która ma 44 cm szerokości to się nawet nie boję, ale już przy 64 cm można się spietrać;
  z art. 24 prawa o ruchu drogowym:
  2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.
  6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12.
  12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.
 • druga sprawa wymaga już zasygnalizowania niedawnej zmiany -- bo może nie każdy zauważył -- jeszcze dwa miesiące temu było prawo, że w pewnych sytuacjach wyprzedzany rowerzysta mógł mieć obowiązek zatrzymania się w celu ułatwienia owego wyprzedzania. Teraz jednak, po zmianie art. 24 ust. 6 pozostało tylko "zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania" -- już nie trzeba się pokornie zatrzymywać i patrzeć jak państwo jadą automobilem ;-)) (inna sprawa, że nadal mam wątpliwość jak liczyć ów jeden metr z art. 24 ust. 2 -- czy może on uwzględniać możliwe "posunięcie" się przez cyklistę, czy liczymy metr+zjazd w prawo?);
 • i kolejna nowość to dodany ust. 12 do owego art. 24: to rowerzysta może wyprzedzać z prawej wolno jadące pojazdy inne niż rower. Zanim spróbujecie, warto sobie zakonotować parę faktów: (i) wyprzedzać po prawej może tylko rower (a więc nie np. motorower czy motocykl), (ii) dopuszczalny manewr to tylko wyprzedzanie -- tam nie ma mowy o omijaniu stojących pojazdów!, (iii) w życiu nie wolno po prawej wyprzedzać innego roweru.

A na zakończenie -- skoro jeden obraz wart jest tysiąc słów -- zaserwuję P.T. Czytelnikom dwa krótkie instruktażowe filmiki poświęcone nieprawidłowemu wyprzedzaniu. Najpierw będzie niezachowanie prawidłowego odstępu od rowerzysty (który też i się nie posunął w prawo):<

 

A później wyprzedzanie rowerem roweru -- z prawej (osoby o słabych nerwach upraszam o nieoglądanie tego filmiku, albo chociaż puszczenie go sobie bez dźwięku):

Jak widać mogą cierpieć wszyscy: winni i niewinni.

Komentarze (19)
Właściciel kompa nie odpowiada... 18 lat więzienia za cybernękanie...
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]