O tym dlaczego nie kręci mnie NFC
 Oceń wpis
   

karty płatnicze Rzadko się tutaj zajmuję tematyką techniczną -- właściwie nie było tu nic, oprócz dwóch tekstów o Ubuntu -- jednak poniekąd wywołany do tablicy skrobnę ze trzy zdania o tym co ja myślę o tym całym NFC.

No właśnie, nie będę ukrywać, że ta super-usługa, dzięki której będzie można "wgrać" sobie karty płatnicze do telefonu nie tyle nawet mnie nie grzeje, ile -- literalnie: przechodzą mnie ciarki.

Sęk w tym, że moim zdaniem ta "wielka wygoda" -- prezes T-Mobile pytał po co nosić w portfelu całą talię kart i wielki telefon, skoro wszystko można zapisać właśnie w tym telefonie? -- rychło może okazać się przekleństwem. Dziś bowiem jako człowiek nienowoczesny mam maksymalny wybór: mogę mieć nawet 5 kart kredytowych, z czego na co dzień przy sobie aż dwie (jedna do użytku, druga w rezerwie), reszta cierpliwie czeka na swoją kolejkę w szufladzie. Jeśli nawet którąś zgubię -- sięgnę po komórkę i zadzwonię do banku, albo zastrzegę ją dzięki aplikacji.

Niestety, mam wrażenie, że klient, który posłucha prezesa Rakowskiego i zainwestuje w technologię NFC będzie w takiej sytuacji nieźle ugotowany. Po pierwsze integrując kartę bankową ze smartfonem nie mam wyboru "tę wezmę, a ta teraz nie jest mi potrzeba" -- więc skoro mam wszystko przy sobie, to gubię (albo kradną mi) wszystko na raz. Po drugie skoro moje karty idą w długą razem z moim telefonem, przeto do banku będę mógł zadzwonić z budki (jeśli ją znajdę...). Po trzecie wreszcie -- nie ma nic lepszego dla złodzieja jak przypuszczenie, że ograbiając mnie z komóry będzie mieć także dostęp do moich pieniędzy (a w bajki, że bezstykowo można tylko we wrocławskim MPK popłynąć uwierzyć mogą tylko czytelnicy Macieja Samcika).
Po czwarte wreszcie: awaria telefonu oznacza odcięcie od kasy (bo przecież serwisy na czas reperacji co najwyżej złomy za 5 dyszek wydają). I tak dalej.

W mojej ocenie rachunek jest prosty: na integrację wszystkiego ze wszystkim raczej sobie nie pozwolę, zostawiam to geekom i hipsterom. Wolę oldskólowe przegródki w pugilaresie oraz związaną z tym "wielką niewygodę" -- ale jednak bezpieczeństwo. (Podobnie jak żaden ajpad nie zastąpi mi zwykłego notesika, np. Moleskine, i zwykłego wiecznego piórka.)

Komentarze (12)
O rozjechaniu rowerzysty na... Uwaga na Biuro Zaświadczeń z...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-07-07 00:42
btbt:
"Słynne masło roślinne"
za komuny było masło prawdziwe solone w duzych belach na wage wiec nie pisz głupot
2017-07-04 16:50
Judith:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy ktoś tutaj potrzebuje pożyczki na spłatę długów lub długów, jeśli tak, to wystarczy, aby[...]
2017-05-19 17:26
herk:
88 i 14, liczby przeklęte
kolego, masz powaznie nasrane w bani :) jesli chcesz nam to wmawiac to wypierdalaj do egiptu[...]
2017-05-04 14:33
MĄDRY Z MIASTA:
Dlaczego Citibank zachowuje się jak zwykły phisher?
GŁUPI JASIO(A) ZE WSI, naprawdę jest mi bardzo przykro, że tak po chamsku ludzie traktują twoją[...]
2017-04-08 17:34
MRS VALICIA RENE:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Cześć... Jesteś my organizacjĘ ... chrześ cijań sskĘ ... utworzonĘ ..., aby pomóc ludziom w[...]