Już jest! e-KRS do usług!
 Oceń wpis
   

Warto zwrócić uwagę, bo zmiana świeżutka (wczoraj rano jeszcze nie było, a po południu już tak), a wielu P.T. Czytelnikom może się przydać. 

Oto wczoraj udało się wreszcie zrealizować obowiązek wynikający z art. 4 ust. 4a ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, który nakłada na Centralną Informację KRS obowiązek udostępnienia, "w ogólnodostępnych sieciach teleinformatycznych" (czytaj: w internetach) aktualne informacje o podmiotach wpisanych do KRS. Piszę wreszcie, bo przepisy weszły w życie 1 stycznia 2012 r., a serwis powstał

z art. 4 ustawy o KRS:
4a. Centralna Informacja bezpłatnie udostępnia, w ogólnodostępnych sieciach teleinformatycznych, aktualne informacje o podmiotach wpisanych do Rejestru oraz listę dokumentów zawartych w katalogu.
4aa. Pobrane samodzielnie wydruki komputerowe aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację, o których mowa w ust. 3, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w Rejestrze.

Znaczy się od wczoraj nie ma dobrze znanego serwisu KRS.gov.pl -- adres ten przekierowuje na ems.MS.gov.pl -- tam zaś, po wyszukaniu podmiotu zarejestrowanego w KRS, można uzyskać elegancką informację odpowiadającą odpisowi aktualnemu z rejestru (w formacie PDF, o treści właściwie identycznej z płatnymi odpisami, które nadal można wziąć sobie za 30 złotych).

Oczywiście to nie oznacza, że od poniedziałku znikną oddziały Informacji przy sądach rejonowych (tj. tych, gdzie urzęduje KRS). Ten plik do pobrania ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości jest wszakże tylko odpisem aktualnym, więc jeśli ktoś będzie potrzebował pełnego, to nadal kupi go w sądzie za 60 zł. No i -- nie każdy ma komputer, internety, drukarkę...

informacja odpowiadająca z KRSPrzy okazji warto też zwrócić uwagę na art. 4 ust. 4aa ustawy, w myśl którego "pobrane samodzielnie wydruki" (ki diabeł? wydruk można wykonać, ale pobrać?) mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydanych przez Centralną Informację.

Przetestuję to może niezadługo, zobaczymy czy przepis przyjmie się w sądach.

Komentarze (8)
O pełnomocnictwie sądowym dla... O Radosławie Sikorskim co...
1 | 2 | 3 | 4 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-07-07 00:42
btbt:
"Słynne masło roślinne"
za komuny było masło prawdziwe solone w duzych belach na wage wiec nie pisz głupot
2017-07-04 16:50
Judith:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy ktoś tutaj potrzebuje pożyczki na spłatę długów lub długów, jeśli tak, to wystarczy, aby[...]
2017-05-19 17:26
herk:
88 i 14, liczby przeklęte
kolego, masz powaznie nasrane w bani :) jesli chcesz nam to wmawiac to wypierdalaj do egiptu[...]
2017-05-04 14:33
MĄDRY Z MIASTA:
Dlaczego Citibank zachowuje się jak zwykły phisher?
GŁUPI JASIO(A) ZE WSI, naprawdę jest mi bardzo przykro, że tak po chamsku ludzie traktują twoją[...]
2017-04-08 17:34
MRS VALICIA RENE:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Cześć... Jesteś my organizacjĘ ... chrześ cijań sskĘ ... utworzonĘ ..., aby pomóc ludziom w[...]