O wniosku o zmianę imienia i nazwiska
 Oceń wpis
   

straż miejska we Wrocławiu goni grajka "Kierownik wezwał straż miejską, która wyprowadziła upartego petenta. Mężczyzna nie pojawił się więcej w urzędzie" -- z tekstu w NaTemat.pl poświęconego człowiekowi, który chciał sobie zmienić nazwisko na "Pan Bóg"


Szukając czasem dobrego cytatu, który wprawiłby mnie w trans niezbędny do napisania tu jakiegoś felietonu (bez dobrego cytatu na przedzie trudno ostatnio zebrać mi myśli) zastanawiam się: czy to życie pisze takie melodie, czy jednak słowa te wkłada im do ust jakiś Stwórca? I tak jak nie miałem najmniejszego problemu z posłem Palikotem czy SSO Alicją Fronczyk -- tym razem mam dylemat: czy to dziennikarz nazmyślał, czy mu głupot nagadali, a ten się nałykał?

z ustawy o zmianie imienia i nazwiska:
art. 4 ust. 1. Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:
1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
2) na imię lub nazwisko używane;
3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.
art. 5. Zmiany nazwiska nie dokonuje się w przypadku ubiegania się o zmianę na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków rodziny o tym nazwisku.
art. 11 ust. 1 Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska zawiera:
1) dane osoby, której zmiana dotyczy:
a) imię (imiona), nazwisko oraz nazwisko rodowe, (...)
2) imię i nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana;
3) uzasadnienie.
Oto Krzysztof Majak snuje w portalu NaTemat.pl opowieść o człowieku, który miał się w grudniu pojawić w Urzędzie Stanu Cywilnego w Ostrowcu Świętokrzyskim z wnioskiem o zmianę imienia i nazwiska na Pan (imię) Bóg (nazwisko). Historia całkiem niezła i wcale zabawna, dopóki jednak nie dochodzimy do akapitu, w którym napisano, że:

Z biegiem czasu mężczyzna stawał się coraz bardziej niegrzeczny i nie chciał opuścić urzędu. Kierownik wezwał straż miejską, która wyprowadziła upartego petenta. Mężczyzna nie pojawił się więcej w urzędzie.

Sięgam ja bowiem do ustawy z dnia 17 października 2008 roku o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. nr 220 poz. 1414 z późn. zm.) i wyraźnie widzę, że przepisy przewidują normalną procedurę administracyjną: wnioskodawca ma złożyć pisemny wniosek (z tą różnicą, że musi być on złożony osobiście -- odstępstwo jest możliwe wyłącznie przy zachowaniu formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym), zaś zgodnie z art. 12 ust. 1 wyrażenie zgody na zmianę imienia lub nazwiska bądź odmowa wyrażenia zgody na taką zmianę ma postać  d e c y z j i  a d m i n i s t r a c y j n e j. Co oznacza, że zamiast się niepotrzebnie z petentem kłócić i szarpać w USC powinni przyjąć kwity, przeprocesować i wydać -- jak nomen omen bozia przykazała -- decyzję administracyjną w sposób i o konstrukcji zgodnej z kpa.

bruce almighty walking on the waterNie sądzę, iżby w Ostrowcu Świętokrzyskim o tym wszystkim zapomnieli i zamiast pozwolić petentowi złożyć wniosek, do którego jest jak najbardziej uprawniony -- napuszczali nań, tylko dlatego, że zaplanował sobie coś, na co pozwalają mu przepisy, straszników miejskich.
Już prędzej pasowało dziennikarzowi do koncepcji śmiesznego tekstu, więc zamiast sprawdzić -- poleciał z tematem. (I dlaczego mnie to nie dziwi?)
 


PS na zdjęciu na samej górze: lata temu wrocławskie straszaki miejskie goniły pewnego grajka ulicznego, aż później ten grajek wygrał jakiś konkurs... niech mają to na uwadze inne straszniki, bo niechby się okazało, że Pan Bóg faktycznie jest Wszechmocny i swoją karzącą ręką przyłożyć może... ;-)

Komentarze (19)
O foto-radarach co Palikotowi... O prywatności i wykazie więźniów...
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]