O foto-radarach co Palikotowi rozum odebrały do reszty
 Oceń wpis
   

wypadek na Długiej, Wrocław"(...) w Polsce nie da się jeździć wolno! Drogi są za słabe, a ograniczenia prędkości za duże!" -- poseł Janusz Palikot, filozof, Ruch Palikota, w swoim wezwaniu do "Obywatelskiego nieposłuszeństwa"

 

Obiecałem (?) wczoraj, że poświęcę jeszcze ze dwa zdania tematowi foto-radarów, które tak bardzo dręczą posła Palikota z Ruchu Palikota, że aż -- zgodnie z palikocką filozofią -- wyraził się, że nasze drogi są tak kiepskie, że nie da się po nich jeździć powoli (sic! -- zawsze myślałem, że zależność powinna być wprost odwrotna, ale ja na KUL-u nie studiowałem) głos zabrał pewien znaczący dziennikarz, któremu -- jak skwitował Jacek Balkan -- foto-radary przeszkadzają w swobodnym ujeżdżaniu jego Audi Q7 (i dlatego nieomalże wezwał do wzniecenia kolejnego Powstania Styczniowego).

Ja po prostu tej anty-foto-radarowej histerii nie pojmuję, bo -- ujmując to w krótkich, żołnierskich słowach -- volenti non fit iniuria, a logiki w tym dokładnie tyle, co w lamencie "olaboga, chcą podwyższyć mandaty!" Olgierd Audi A4 ;-)

Zacznijmy od tego, że radar nie fotografuje i mandatu nie wlepia kierowcy, który nie przekracza dozwolonej prędkości. Wystarczy nie cisnąć nad to, co jest na danym odcinku dozwolone, a o radarach. Skąd ja to wiem? Ach, pewnie dlatego, że lada dzień minie 5 lat odkąd otrzymałem pierwszą w życiu pocztówkę od straszników miejskich -- będącą równocześnie ostatnią pocztówką (ostatnią nie dlatego, że nie mam czym pocisnąć ;-)

Skoro zatem ustaliliśmy, że na mandat z foto-radaru może liczyć tylko kierowca, który jedzie za szybko, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można więc założyć, że wystarczy się nie ścigać -- i nic przykrego nas nie spotka. Proste, acz niepopularne; wie o tym nawet Donald Tusk, który swego czasu drwił z Jarosława Kaczyńskiego, a dziś się wycofuje (ale nie przeprasza); o tym, że to proste i niepopularne wie też Zbigniew Ziobro, który żąda "80% foto-radarów mniej" (ach, niechby chociaż Solidarnej Polsce wzrosło o 1% w sondażach za każdą dziesiątkę wylicytowaną w anty-radarowej krucjacie).

Tymczasem statystyki wypadków w Polsce są straszne: codziennie na naszych drogach ginie 10 pieszych, co daje fatalny wynik: 109 ofiar na każdy milion mieszkańców. Wypadamy najgorzej w całej Europie (to masakra, nawet jeśli mamy na myśli tylko EU). Piszą o tym nawet w portalu Tomasza "Wzywam do narodowej akcji walki z fotorafarami" Lisa. (Gdzie indziej czytałem, że każdego dnia mamy 15 śmierci w ruchu drogowym, co daje 15% rocznej normy europejskiej.)

Jasne, nie da się powiedzieć, żeby za wypadki odpowiadali tylko pędzący kierowcy. Odpowiadają także mistrzowie kierownicy, którzy w nosie mają różne "nowe" przepisy (np. o pierwszeństwie na przejeździe dla rowerów albo o ogólnej ostrożności). A także kierowcy jeżdżąc na fleku. Sporo można zrzucić na jakość dróg -- aczkolwiek od razu mówię, że po to bozia dała mi oczy, żebym umiał ocenić sytuację (w tym także uznakowienie).
Pewnie, wcale nie tak rzadko zdarzają się absurdy w rodzaju: prosta droga, a tam ograniczenie do 40 km/h (no dobra, ale czasem ta prosta droga wcale nie jest aż taka prosta) -- z tym, że mam wrażenie, że i tak każdy ma jasny wybór: albo stosuję się do znaków i jakoś jadę dalej, albo bimbam sobie, więc płacę i marudzę (bo można jeszcze takie przeciwności losu znosić z godnością, ale to rzadkie).
Trzeba jednak być kompletnym baranem -- albo szefem ugrupowania własnego imienia -- żeby głosić zwulgaryzowaną postać demagogii, w myśl której drogi są słabe, więc trzeba jeździć szybko i nieostrożnie.

No chyba że gdzieś są foto-radary, które kłamią i zmyślają swoje historie... ale tego to ja nie wiem.

Komentarze (27)
O krzyżu, co dobra osobiste... O wniosku o zmianę imienia i...
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]