MF: tłuczemy termometr, nie będziemy mieli gorączki!
 Oceń wpis
   

The candidate that gave up billboards

cytat stulecia: "Stłucz pan termometr, nie będziesz miał Pan gorączki" -- Lech Wałęsa, przewodniczący NSZZ "Solidarność", podczas "wojny na górze", 1990 r.

cytat tygodnia: "Przechodzimy do reguły, która jest lepsza, bardziej elastyczna, co najmniej w takim samym stopniu zapewniająca bezpieczeństwo finansów publicznych, bo zapewnia większą stabilizacje w dobrych czasach i pozwala na działania stymulacyjne, dzisiaj kiedy mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym" -- Jan Antony Vincent-Rostowski, wicepremier i minister finansów, o
zmianie ustawy o progach ostrożnościowych, lipiec 2013 r.Kiedy w lipcu 2010 roku rząd ogłosił podwyżkę stawki VAT do 23 proc. wszyscy nie posiadaliśmy się z radości -- po pierwsze, że dzięki temu, że Bronisław Komorowski został prezydentem, wreszcie mogą ruszyć liberalne reformy zapowiadane przez Platformę Obywatelską; po drugie, że podwyżka będzie tylko tymczasowa, a po trzech latach sama wygaśnie.
Później było jeszcze parę podwyżek tego podatku, aż trzy miesiące temu okazało się, że "obniżenie podatku VAT odkładamy na lepsze czasy". Cały czas rzecz jasna kluczową sprawą były progi ostrożnościowe, których zabezpieczenie wymagało "dodatkowych mechanizmów ochrony" (czyta: wyższych podatków).

Kiedy w lipcu 2013 roku rząd ogłasza, że progi ostrożnościowe są głupie, więc za karę już ich nie będzie ("zawieszenie ww. przepisów uzasadnione jest tym, że ich utrzymanie spowodowałoby -- w warunkach spowolnienia gospodarczego w Polsce wynikającego z kryzysu w strefie euro -- procykliczne spotęgowanie tego spowolnienia zamiast antycyklicznego przeciwdziałania temu zjawisku" -- czy ktoś to jeszcze rozumie?!) zaczynam się zastanawiać: kiedy kłamali bardziej? Mówiąc, że podwyżka stawek VAT jest tymczasowa? łudząc nas wizją "lepszych czasów"? wciskając, że najważniejsze są progi ostrożnościowe? a może jednak teraz -- twierdząc, że poluzowanie zakazu nadmiernego deficytu może w czymkolwiek pomóc?

Dla mnie -- prostego chłopaka z Wrocławia -- sprawa jest prosta: albo ogólnie dobrze jest, jeśli władza nie może nadmiernie się zadłużać, bo żyć na kredyt każdy potrafi (albo ogólnie jest łatać dziury czym popadnie, nawet pieniędzmi przyszłych pokoleń; przy czym ja jestem z tego liberalnego i monetarystycznego nurtu). Podobnie jasne jest dla mnie to, że próg ostrożnościowy ma sens wtedy, kiedy hamuje rząd przed nadmiernym deficytem -- zaś zabezpieczenie, które trzeba usunąć, jeśli za bardzo się do niego zbliżymy, to fikcja i oszustwo (choćby nie wiem jak pięknie o tym w MinFinie mówili).

Blisko ćwierć wieku temu Lech Wałęsa powiedział jedno z tych zdań, które należy do moich ulubionych -- o tym, że głupio jest myśleć, że wystarczy stłuc termometr, by nie mieć gorączki. Dziś minister Rostowski mówi, że z pacjentem jest już tak źle, że nie pozostaje nic innego, jak właśnie stłuc termometr... A już Kisiel, wiele lat przed Wałęsą, miał powiedzieć, że herbata nie robi się słodka od samego mieszania. Dziwne, że Jan Antony Vincent-Rostowski -- wychowany przecież w kraju, gdzie rytuał picia herbaty jest tak ważny -- zapomina o tej uroczej prawdzie.

Komentarze (21)
Odpowiedź Baty na pytania o... Dyscyplina poselska nadal...
1 | 2 | 3 | 4 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]