MPWiK leje wodę w sprawie tajnej pożyczki dla WKS Śląsk
 Oceń wpis
   

Jakiś czas temu podjąłem tutaj temat tajnej pożyczki, którą wrocławskie MPWiK SA -- spółka w 100% municypalna -- udzieliła innej, powiązanej z magistratem, spółce, tj. będącej w niezłych tarapatach finansowych WKS Śląsk Wrocław SA (miasto ma w niej 49% akcji).

Jak pamiętają najwytrwalsi spośród P.T. Czytelników po odmowie udostępnienia treści umowy pożyczki poprosiłem rzecznika prasowego MPWiK o treść korespondencji prowadzonej ze Śląskiem w tej sprawie oraz o zamawiane przez MPWiK opinie prawne dotyczące obowiązku udostępnienia treści tej umowy. Po przeszło dwóch tygodniach otrzymałem odpowiedź, że niestety, ale zdaniem przedsiębiorstwa jest to informacja przetworzona, a więc zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej należy wykazać interes publiczny, a poza tym i tak nie wiadomo czy cokolwiek zobaczę, albowiem:

"zaznaczamy, że dopiero po wykazaniu przez wnioskodawcę okoliczności, że udostępnienie żądanych informacji jest szczególnie istotne dla interesu publicznego, zostanie przeanalizowane, czy udostępnienie informacji objętych żądaniem wnioskodawcy nie podlega ograniczeniom z art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej"

Zagranie może uchodzić za sprytne -- najpierw niech się interesant wymęczy i wymóżdży, ale przecież od razu mu mówimy, że pewnie i tak nic z tego nie będzie -- aczkolwiek po prawdzie widać, że szyte grubymi nićmi. Gorzej, że udzielenie odpowiedzi zajęło dalece więcej czasu, niż zezwala na to ustawa (przecież co do zasady powinno to nastąpić bez zbędnej zwłoki, termin 14-dniowy jest zakreślony wyłącznie w przypadkach, kiedy rzeczywiście trzeba coś pozbierać), no i nie otrzymałem odpowiedzi (choćby negatywnej) na każdy z poruszonych wątków.

W dalszej korespondencji, nie omieszkawszy wytknąć tych błędów, uprościłem zatem zestaw pytań i poprosiłem o:

"- kopię korespondencji, w której WKS Śląsk Wrocław SA informuje Państwa o objęciu umowy pożyczki tajemnicą,
- treść zamawianych lub będących w posiadaniu MPWiK SA opinii prawnych dotyczących zastosowania ustawy o dostępie do informacji publicznej do umowy pożyczki zawartej z WKS Śląsk Wrocław SA"

Tym razem na odpowiedź musiałem czekać "tylko tydzień". W odpowiedzi otrzymałem kopię pisma, w którym prezes WKS Śląsk Wrocław SA wyjaśnia, że nie może się zgodzić na udostępnianie treści umowy osobom postronnym (pada tu nazwisko jakiejś nie znanej mi osoby) albowiem są to informacje wrażliwe, zaś "ich ujawnienie mogłoby mieć negatywny wpływ na sytuację finansową Spółki oraz jej pozycję wobec konkurencji". Co więcej prezes Śląska Wrocław pisze, że jego spółka co do zasady "nie powiadamia opinii publicznej o jakichkolwiek szczegółach zapisów kontraktowych umów zawartych z partnerami biznesowymi, sponsorami, reklamodawcami, jak również w szczególności z naszymi pożyczkodawcami".

pismo WKS Śląsk Wrocław w sprawie tajnej pożyczki od MPWiK

W sumie dobrze wiedzieć, że spółka finansowana z miejskiej kiesy, oczko w głowie Rafała Dudkiewicza -- tego samego, co to w sobotę na wykładzie Zygmunta Baumana miał skrytykować rozróbę wszczętą przez kwiat śląskawego kibolstwa (co oczywiście nie przeszkodzi mu nadal puszczać oczko do kiboli Śląska Wrocław -- to jest co najmniej kilkanaście tysięcy głosów!) -- de facto ma w nosie opinię publiczną oraz prawo płatnika do informacji na temat stanu finansów spółki.

Lepiej, że uzyskałem też odpowiedź MPWiK na temat opinii prawnych dotyczących ujawnienia umowy pożyczki. Otóż treść opinii prawnych nie może zostać udostępniona, albowiem

"są objęte tajemnicą przedsiębiorstwa MPWiK S.A. (jako nieujawnione do wiadomości publicznej informacje organizacyjne przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji)."

W prostych słowach: MPWiK leje wodę.
Raz, że orzecznictwo w odniesieniu do opinii prawnych jest nieubłagane -- wie już o tym nawet Kancelaria Prezydenta RP, a nie wiedzą we wrocławskim MPWiK?  Owszem, przepisy o dostępie do informacji publicznej zezwalają na ograniczenie dostępu właśnie ze względu na ochronę tajemnicy przedsiębiorcy (art. 5 ust. 2 UDIP) -- zgodnie z definicją tejże tajemnicy są nią "nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności" (art. 11 ust. 4 UoZNK) -- ale w sumie z czym do ludzi, skoro zgodnie z treścią Krajowego Rejestru Sądowego (a więc i statutem, chcę wierzyć) Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA we Wrocławiu nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek? Zaryzykowałbym, że MPWiK raczej powinno zajmować się kanalizacją i studzienkami -- żeby nie było takich historii jak dziś rano -- ale co ja w sumie wiem...?
Po drugie: ja pytałem tylko o opinie prawne... Komuś już ta tajemniczość jak sodówka...


PS Sprawdzając właśnie w Krajowym Rejestrze Sądowym co wiedzą o spółce MPWiK SA zauważyłem, że w ciągu 2 lat od rejestracji spółki (po przekształceniu z sp. z o.o.) nie znaleźli tam czasu na zgłoszenie numerów NIP oraz REGON. Panowie, to jest jeden maluśki kwitek, chętnie świadczę pomoc prawną w tym zakresie ;-)

Komentarze (23)
Zapozwowani O niekompetencji i kłamstwach...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]