O ściganiu za przebranie się za nieżyjącego papieża
 Oceń wpis
   

Internet z rana jak śmietana. Podwójna.

Po pierwsze: w moim ulubionym naTemat.pl fascynujący tekst o tym jak to rzymska policja zatrzymała ulicznego artystę ze Słowacji, który przebrał się za Jana Pawła II, a zrobił to tak dobrze, że mają mu zostać postawione zarzuty "przywłaszczenia tytułu" (?) Problem polega na tym, że przebranie było za dobre, przez co "łudząco przypominał Karola Wojtyłę".

Próbuję zrozumieć o co w tym chodzi -- i nijak nie potrafię. Uderzające podobieństwo do nieżyjącego papieża -- karalnym przywłaszczeniem tytułu? Czyżby człowiek zrobił sobie operację plastyczną i uformował swą twarz na obraz i podobieństwo Polaka z Wadowic? A jeśli nawet -- czy aby naprawdę za to się ludzi ściga w Italii? Raczej niemożliwe... Rozumiem jakby przebrał się za księdza i zaczął udzielać różnych sakramentów, choćby nieodpłatnie, oszukując wiernych. Ale uliczna żywa figura?

Po drugie: też o łudzącym przypominaniu. Tekst w naTemat.pl ma tytuł "Przebrał się za Jana Pawła II. Zatrzymali go przebrani za turystów policjanci" i napisał go Dariusz Brzezicki, powołując się przy tym na źródło w postaci tekstu "Przebrany za Jana Pawła II wpadł pod Koloseum" opublikowanego w portalu TVN24. Skądinąd tekst na TVN24.pl jest opracowaniem notki PAP (ciekawe czy Polska Agencja Prasowa wytrwała w swoich zapowiedziach ścigania "piractwa informacyjnego"?), ale w samej depeszy jest odniesienie do agencji AFP... oto dobry przyczynek do rozważań o wpływie paru pstryknięć w klawisze jakiegoś ulotnego motyla na końcu świata na liczbę powieleń tej informacji w całej tej portalozie...

Co jednak jest nawet ciekawsze: tekst w naTemat.pl o karalnym naśladowaniu Karola Wojtyły jest li tylko wiernym naśladowaniem tekstu w TVN24. Popatrzcie sami na dwa przykłady żywego rżnięcia:

TVN24: "Jak podała, mężczyźnie pochodzącemu ze Słowacji grozi grzywna, gdyż dopuścił się przywłaszczenia tytułu, co jest przestępstwem."

naTemat.pl: "Mężczyźnie grozi grzywna, ponieważ dopuścił się przywłaszczenia tytułu, co jest przestępstwem."

TVN24: "Sprzedawca pamiątek, który był świadkiem zatrzymania, mówił, że w czwartek po Słowaka przyszło dwóch funkcjonariuszy, którzy wyglądali jak turyści. - Jeśli przebrałby się za Tutanchamona, nic by się nie stało - komentował policjant z komisariatu, na który trafił zatrzymany."

naTemat.pl: "Sprzedawca pamiątek, który był świadkiem zatrzymania, mówił, że w czwartek po Słowaka przyszło dwóch funkcjonariuszy, którzy wyglądali jak turyści. – Jeśli przebrałby się za Tutanchamona, nic by się nie stało – komentował policjant z komisariatu, na który trafił zatrzymany."

w naturze wygląda to tak -- TVN24:

 

Słowak przebrany za Jana Pawła II

 

i naTemat.pl:

Słowak przebrany za Jana Pawła II

 

Pomijając już prosty fakt, że plagiat cudzego tekstu -- choćby nie wiem jak bardzo opartego na depeszy PAP -- powinien być znacznie poważniej ścigany, niż przebieranie się za nawet żyjącego biskupa rzymskiego: czy w tym naTemat.pl naprawdę myślą, że z rana nikt nie czyta??!

Komentarze (5)
"Clarity"-- stowarzyszenie... Uważajcie na... Rejestr Polskich...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]