Kryminałki
 Oceń wpis
   
§ 1. Urzekła mnie ta opowieść: internetowa połajanka pomiędzy gliną a cebakiem przyczyną zamknięcia policyjnego forum IFP (nie klikajcie, faktycznie nie działa).

Poszło - a jakże! - o ambicje: kto jest bardziejszy. Jak pisze "Wyborcza" funkcjonariusz CBA, były policjant, poczuł się urażony uwagami dotyczącymi rozpieszczania ludzi oczka w głowie PiS oraz zarzutami odnoszącymi się do szpiegowania użytkowników forum. W Biurze lepiej płacą, a z policji przyszedł układ, więc łatwo można poczuć się lepiej - i pokazać to kolegom.

Po IFP płakać nie będę, zaglądałem tam rzadko, głównie dlatego, że część historii brzmiała dla mnie zbyt niewiarygodnie - a do tego czuć było, że koledzy sobie pogrywają. Jednak wiadomość, że przyszedł gajowy ale zamiast wyrzucać łobuzów z lasu, po prostu zabrał im zabawki jest dla mnie newsem dnia.

Jeszcze nie wysechł inkaust na moim tekście dotyczącym praw do postów na forum. Jeśli awantura zajdzie aż tak daleko, będzie jak znalazł.


§ 2. To też jest dobre: prasa donosi, że Temistokles Brodowski, rzecznik prasowy CBA, jeszcze niedawno zajmował się sprzedażą pirackich filmów. Czynił to pod logo Tokles Film, piracki label miał funkcjonować na komisariacie w Wołominie, gdzie był zwykłym gliniarzem.

Brodowski rzecz jasna zaprzecza, Julia Pitera jest oburzona, nie wiem co o tym sądzi ZAiKS i inne organizacje (czy mogą liczyć na życzliwość ze strony organów ścigania?), "Wyborcza" życzliwie przypomina, że sprawcy grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
Sprawa pewnie się rozmyje, ale faktycznie zastanawia, że raptem funkcjonariuszom CBA zaczął się palić grunt pod nogami. Jestem ciekaw czy dziennikarze mieli te informacje wcześniej, czy faktycznie dowiedzieli się o tym dopiero w tym tygodniu?

Jasne jest jedno: biedny policjant musiał sobie dorabiać piractwem, dorobiwszy się na lepszej pensji w Biurze wyszedł na prostą. Oto dowód na skuteczność Centralnego Biura Antykorupcyjnego.


§ 3. Źle działo się także w Kancelarii Prezydenta. O tym, że doradca Lecha Kaczyńskiego okazał się być dealerem narkotyków wszyscy już chyba wiedzą, nowością w sprawie jest to, że zdecydował się pozwać kancelarię za naruszenie jego praw pracowniczych.

Jak rozumiem Artur P. stracił pracę wskutek rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. "dyscyplinarka"). Uznając, że zastosowanie trybu nastąpiło z pogwałceniem kodeksu pracy, postanowił skorzystać z możliwości, którą daje mu art. 56 par. 1 kp (nie wiem dlaczego "Wyborcza" pisze o żądaniu obejmującym odszkodowanie oraz przywrócenie do pracy - przepis wyraźnie wskazuje, że pracownikowi przysługuje przywrócenie do pracy albo odszkodowanie).

Nie wróżę takiemu pozwowi większych szans. Jestem przekonany, że Artur P. i do tej sprawy wziął sobie profesjonalistę, tenże zaś powinien znać treść art. 52 par. 1 pkt 2 kp, w myśl którego dyscyplinarka może zostać zastosowana także w przypadku popełnienia "przestępstwa oczywistego", niekoniecznie musi być ono potwierdzone prawomocnym wyrokiem.

Orzecznictwo jest tu nieubłagane: pracodawca podejmując decyzję o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy o pracę nie ma obowiązku badania faktu i okoliczności popełnienia przestępstwa przez pracownika. Miarodajne będą dla niego ustalenia stosownych organów, np. o ujęciu na gorącym uczynku, zastosowaniu tymczasowego aresztowania czy postawieniu zarzutów.
Ergo Kancelaria Prezydenta RP mogła wywalić dealera na zbity pysk.
Komentarze (3)
Wpadła gruszka do fartuszka Windows à la carte, z góry...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]