Denominacja na A4
 Oceń wpis
   

znak autostradaMożliwe tylko w Polsce: zdaniem Stalexport SA, zarządcy autoszkapy A4 (ściśle: płatnego odcinka między Krakowem a Katowicami) klient z pugilaresem wypchanym jednogroszówkami -- i płacący grosików stosikiem za przywilej spróbowania się w tym rodeo -- zasługuje na postraszenie kodeksem wykroczeń.

Tym razem trafiło na motocyklistów, którzy postanowili obadać pokłady cierpliwości własnej i obsługi -- goście szybko jeżdżą, więc to co postali w kasie, nadrobili na trasie -- płacąc jednogroszowymi monetami. Ale "nie oskarżamy ich o płacenie drobnymi, ale o to, że w ten sposób tamowali ruch", jak powiedziała cytowana przez "Gazetę" rzeczniczka prasowa przedsiębiorstwa.

Wczuwający się w rolę emitenta Stalexport -- który swoje pojęcie o obsłudze klienta ma -- wydaje się uważać, że nieprawdę miał któryś tam cezar mówił Wespazjan twierdząc, że pecunia non olet. Owszem, zawsze milszy sercu klient płacący grubymi banknotami (i nie proszący o resztę?), jednak powinni tam pamiętać, że decyzja o wycofaniu z obiegu klepaków to dopiero wstępny projekt NBP. Jakby na to nie patrzeć, art. 90 kodeksu wykroczeń nadal też nie brzmi "kto posługuje się monetą o nominale 1 grosza, podlega karze grzywny"; dołóżmy do tego nie tak dawne problemy człowieka, który chciał za przejazd zapłacić kartą (ktoś podrzuci link? bo nie mogę znaleźć), a okaże się, że koncesjonariusze zaczynają grać rolę pana życia i śmierci.

Nie wiem ile złośliwości trzeba w sobie mieć, żeby wpaść na pomysł wnioskowania o ukaranie facetów, którzy mają przy sobie tylko drobne i tymi drobnymi -- wszakże nadal stanowiącymi legalny środek płatniczy -- płacących. Póki Stalexport Stalexportem, w Polsce o denominacji pieniądza bądź wycofaniu poszczególnych środków płatniczych z obiegu decydują inne organy.
Z drugiej strony to kolejny przyczynek do dyskusji o obowiązku przyjęcia płatności kartą płatniczą -- dziś nie wolno groszakami, jutro złotówkami, pojutrze się okaże, że sprzedawca telewizorów zażyczy sobie wyłącznie stuzłotówek i wywiesi kartkę "reszty nie wydajemy".

Komentarze (56)
260000000 dokumentów miesięcznie Oczko wypadło temu misiu

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]