Ręka rękę myje czyli rzecz o Allegro i Nasza-Klasa.pl
 Oceń wpis
   
Jak się okazuje, w opinii Allegro oraz Naszej Klasy nie można kupić sobie internetowego przyjaciela (o głośnej sprawie można poczytać m.in. u mnie oraz u Eleonory). Aukcje jako naruszające dobra Naszej Klasy, znak graficzny oraz "zaprzeczające idei portalu" - to słowa Joanny Gajewskiej, rzeczniczki prasowej Internetowego Dziedzictwa Narodowego - są usuwane przez pracowników Allegro.
Przedziwna jest filozofia QXL, która w sprawie oferowania usług przyjacielskich pt. "dodajmy się na Naszej Klasie" jest za a nawet przeciw.


Przypomnijmy bowiem, że na wieść o milionowej  aukcji Patryk Tryzubiak (rzecznik prasowy Allegro.pl) powiedział, że nie widzi podstaw do uznania aukcji za niezgodną z regulaminem. Jednak Bartek Szambelan, rzecznik prasowy Allegro.pl, niezgodność tę zauważył; a ściśle - zauważył niezgodność z regulaminem Naszej Klasy...
... ale w regulaminie Allegro (ani załączniku pt. towary zakazane i dopuszczone warunkowo) nie ma słowa o tym, że nie można świadczyć usług polegających na prowadzeniu z kimś korespondencji...
... zatem nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w tym przypadku dla Allegro źródłem prawa (bądź wiedzy o prawie) jest regulamin Naszej Klasy...
... albo - ściślej: wizja pracowników Naszej Klasy co do treści regulaminu świadczenia usług w Ogólnonarodowym Portalu Przyjacielskim, ponieważ w samym regulaminie nie ma takiego zakazu.

Wnioskowanie następujące: oferowanie usługi polegającej na pisaniu do kogoś listów powoduje usunięcie aukcji z Allegro (przypomnijmy, że usunięta może zostać wyłącznie aukcja niezgodna z regulaminem Allegro) dlatego, iż usługa jest niezgodna z regulaminem portalu Nasza Klasa, mimo braku takiego zakazu w tymże regulaminie jest prześmieszne. Mało tego, zaryzykuję twierdzenie, że jest złamaniem zasady swobody umów (art. 351(1) kc).
Zaryzykowałbym twierdzenie, iż gdyby QXL przeniosło takie postanowienia do regulaminu Allegro, można by mówić o klauzuli abuzywnej (mi to podchodzi pod art. 385(3) pkt 9 kc, a Państwu?), ale w ten sposób mamy do czynienia z klasycznym Prawem Kaduka.

Słowem: Allegro może usuwać aukcje, które są sprzeczne z regulaminem Allegro oraz z porządkiem prawnym Rzeczypospolitej. Usuwanie ofert, które są niezgodne z widzimisię jakichkolwiek innych serwisów - nawet jeśli te serwisy wpiszą to sobie do regulaminu - jest bezprawne.

(Na marginesie warto dodać, że rozsądnie brzmi zdanie o naruszeniu znaku towarowego Naszej Klasy - o ile spółka wystąpiła o ochronę w tym zakresie. Ale oznacza to tylko tyle, że aukcja nie powinna być oznaczona logo portalu.)

Jakby było tego mało: gadanie o licytacjach, które są usuwane ze względu na niezgodność z regulaminem Naszej Klasy to pic na wodę i fotomontaż, zwłaszcza, że jawna lewizna idzie na Allegro jak woda i nikomu to nie przeszkadza.
Jak widać na załączonym obrazku  (można też kliknąć) proceder nadal kwitnie. Czyżby wpływy z prowizji za wystawienie - oraz ogromna klikalność w przypadku licytacji, która była przedmiotem uwagi połowy kraju) - były milsze niż wierność zasadom?

No i jeszcze jedno (troszkę prywaty): zdarzało mi się, wielokrotnie, zgłaszać do usunięcia aukcje, które naruszały polskie prawo. Chodzi mi przede wszystkim o Roleksy za 200 złotych oraz ordynarne podróbki odzieży The North Face (Allegro jest tym zawalone).
Pies z kulawą nogą się nie zainteresował. Szajs idzie jak szedł. Prowizja ueber alles.
Komentarze (4)
Roman Giertych przeprasza II Walka trwa i trwa mać
1 | 2 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]