Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
 Oceń wpis
   

Piszę ja tu sobie czasem o różnych oszuchistach -- zwykle domenowych, czasem około-KRS-owych lub intelektualnych -- a tym razem napiszę o oszustach, przy których tamci oszuści to małe piwko -- ale i trafić musi na kogoś wyjątkowego, żeby dał się nabrać.

Schemat jest prosty i wcale nie tak wymyślny: szukamy niedrogiego i fajnego auta. W toku poszukiwań trafiamy na ogłoszenie jakiegoś brytyjskiego pośrednika -- nazwijmy go Capp Freight Ltd. -- który chętnie nam pomoże wyszukać używany pojazd z Albionu (wiadomo, że tam tanio jest, bo rynek wtórny jest dość zamknięty, więc nawet dodając koszty przekładki wychodzimy na swoje).
Pośrednik chętnie pomoże, załatwi wszystkie formalności i nawet wyekspediuje pojazd do Polski, pod warunkiem jednak potwierdzenia zamówienia przez nabywcę i wpłacenia połowy ceny auta jako zaliczki; interesy kupującego ma gwarantować zasada, że resztę ceny płaci dopiero po otrzymaniu samochodu.

oszustwo Capp Freight nie kupuj auta od pośrednika z Anglii

Po przygotowaniu auta do wysyłki -- nabywca widzi już nawet dokumenty przewozowe -- pojawia się następny (drobny) warunek: zważywszy na niską wiarygodność kupującego, prosi się go o potwierdzenie dysponowania pozostałą kwotą. W tym celu należy dokonać via Western Union przekazu pieniężnego na nazwisko kogoś z rodziny kupującego, ale do odbioru w UK oraz przekazać pośrednikowi dane przekazu, tak, by mógł sprawdzić, że takie pieniądze w ogóle są w systemie Western Union.
Oczywiście -- zapewnia pośrednik -- nie chodzi tu o taki sposób zapłaty, przecież nie mógłby on nawet podjąć tej kasy, ponieważ jest ona dostępna wyłącznie na nazwisko nadawcy. W ten sposób dajemy mu tylko pewność, że kupujący nie jest goły i po otrzymaniu samochodu będzie w stanie zapłacić resztę.

Tu idylla się kończy. Natychmiast po otrzymaniu informacji o przekazie, ktoś podający się za jego odbiorcę -- nie jest to trudne, wszakże mówimy o Zjednoczonym Królestwie, gdzie nie ma dowodów osobistych -- przychodzi do biura Western Union i odbiera pieniądze, rozpływając się chwilę później w angielskiej mgle (podobnie jak zamówiony samochód). A kupujący zostaje z kupą bezwartościowych papierów i pytaniem: jak to w ogóle było możliwe?

Otóż jest to możliwe, jeśli komuś wiara, że tanio i fajnie przesłania rozum.
Po pierwsze wystarczy pogóglować troszkę informacji o owych pośrednikach, by trafić na wyraźne przestrogi. O Capp Freight Ltd., która to firma w znanym mi przypadku oszwabiła klienta, wyraźnie piszą:

Warning. This company's identity may have been compromised. We have been notified that this company may be a victim of company identity fraud. Company identity fraud involves fraudulent online sellers and rogue websites using the identity of a legitimate company to take money (usually by Western Union) for goods (usually electrical goods) which they do not deliver.

Jeśli komuś mało, to wystarczy spojrzeć na formularz przekazu Western Union gdzie jak wół stoi:

Ostrzeżenie przed wyłudzeniami: nie wysyłaj pieniędzy osobie nieznajomej lub za jej namową zwłaszcza w celu nabycia towarów lub usług oferowanych w internecie. Nie udostępniaj żadnych danych dotyczących przekazu osobom nieznajomym.

podobne zastrzeżenia są także na stronie internetowej Western Union (ba, wyraźnie piszą tam o ofertach sprzedaży samochodów!).

Normalnie -- tj. gdyby pośrednik przekazujący pieniądze wypłacił je niewłaściwej osobie -- zastanawiałbym się nad jego odpowiedzialnością za nieprawidłowe wykonanie umowy. Ale skoro zlecający przekaz tak wyraźnie łamie postanowienia regulaminu, i to w zakresie fundamentalnych zasad bezpieczeństwa -- informując osobę trzecią o kwocie przekazu i nazwisku odbiorcy -- to... po prostu brak mi słów...

Naiwnych nie sieją, ale aż się przykro robi -- tak dać się nabrać. Uważajcie na tych oszustów.

Komentarze (84)
7 z tygodnia (XXVI) Mimikra

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]