Myślą tylko durnie, że coś zmienią przy urnie
 Oceń wpis
   

Popularny slogan za komuny głosił, że "tylko durny idzie do urny". Podczas całego przedwyborczego zamieszania miałem wrażenie, że wszystkie gadające głowy przekonujące nas jakie to ważne, żeby iść i głosować (z chóru wypadł chyba tylko... Jacek Żakowski, który w rozmowie z Michałem Boni powiedział, że jeśli ktoś ma dość i tego nie rozumie, to niech już lepiej zostanie w domu).

Ja tymczasem -- bez większego wysiłku i z przyjemnością -- wytrwałem w moim postanowieniu i wczoraj mnie tam nie zobaczyli.
A oto podstawowe przyczyny mojej decyzji:

  • nieprawdą jest, że Parlament Europejski ma jakieś wielkie uprawnienia jeśli chodzi o prawotwórstwo europejskie. Prawdą jest, że prawo krajowe w olbrzymim stopniu zależy właśnie od legislacji brukselskiej -- ale wpływ PE na jej treść ma niewielkie znaczenie.
    Przecież nawet w sprawie niesławnego pakietu telekomunikacyjnego głosowanie na NIE oznacza tylko odroczenie wyroku! ("Zdecyduj kto będzie decydował" było przewodnim motywem kampanii mającej na celu podbicie frekwencji, posługiwano się w tym celu nawet anonimowymi wypowiedziami przechodniów. Nikt prawie się nie zająknął, że ludzie niepotrzebnie przekładają wyobrażenie o parlamencie krajowym na parlament EU);
  • z powyższego wynika, że sens ma wyłącznie decyzja o składzie Komisji Europejskiej (tu jednak mamy do czynienia de facto z wyborami pośrednimi: stanowiska komisarzy obsadzane są przez rządy krajowe) oraz Rady. A ta druga w największym stopniu zależy od naszych wyborów -- Radę tworzą przedstawiciele rządów krajowych.
    Najprościej mówiąc: największy wpływ na politykę EU mamy idąc na wybory krajowe;;
  • udział w wyborach, nawet gdybym głosował na tych, co ponoć nie chcą tego bajzlu, zawsze służy legitymizacji wybranych deputowanych i działań parlamentu, który zawsze będzie dążył do rozszerzenia swoich kompetencji. Tymczasem jestem przeciwko rozszerzaniu kompetencji PE, choćby dlatego, że każdy taki krok oznaczałby dalsze wykształcanie się instytucji dotąd właściwych państwom, co powodowałoby automatyczne przekształcanie się Unii w państwo -- czyli w coś, czego nie akceptuję;
  • jestem też -- nie boję i nie wstydzę się tego powiedzieć -- przeciwnikiem demokracji bezpośredniej na tak wysokim szczeblu. Pięciuset deputowanych na setki milionów Europejczyków? A jak mówię, żeby u nas było 99, maksimum 101 posłów, to się ze mnie śmieją?
  • z tej przyczyny nie mogłem iść i głosować na tych, na których zagłosowałbym "od biedy" w wyborach krajowych. I tak na nic by się to nie zdało, a reszta miałaby używanie, że "duża frekwencja oznacza to i tamto". A najbardziej: skoro głosowało tyle milionów Polaków, to nam wolno w zasadzie wszystko, włącznie z nakazaniem montowania kamer na każdym skrzyżowaniu, 2-letnim przechowywaniu danych o rozmowach telefonicznych przez operatorów, paszportach, w których zaszyte są dane biometryczne i takich tam sprawach.

Słowem: tylko durnie mogli myśleć, że coś zmienią przy tej niedzielnej urnie.

Komentarze (21)
Jak Dr. Oetker napadł na Kominka... Wikipedia niewinna, internet...
1 | 2 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]