Kto ma zapłacić za rower uszkodzony na krawężniku?
 Oceń wpis
   

Kolejna ciekawostka, której nie obawiam się nawet nazwać kuriozum: moje miasto zapłaci rowerzyście za popsuty rowerek, ponieważ uderzył on w 7-centymetrowy krawężnik.
Zapłaci, warto dodać -- moimi pieniędzmi.

Tak, uważam, że drogi dla rowerzystów są beznadziejnie poprowadzone, piesi często zapominają, że powinni trzymać się swojej części traktu -- a tekst w Polityce to nieuzasadniony zachwyt nad czymś, czego nie ma.
Ale uważam także, że moje miasto nie powinno lekką ręką, z moich pieniędzy, płacić za naprawę roweru w sytuacji, w której z opisu sytuacji wynika, że zdarzenie było efektem braku ostrożności rowerzysty.

"Ścieżka poprowadzona jest za przystankiem komunikacji miejskiej, na którym zwykle jest tłok. Tak było i tego wieczora, nie zdążyłem podrzucić koła, mijając przechodniów" -- mówi cytowany przez Gazetę Radosław Lesisz (podobny wniosek nasuwa się po lekturze wniosku do ZDiUM) -- a mi od razu nasuwa mi się prosty wniosek: szkoda jest zapewne spowodowana tym, że rowerzysta nie ograniczył prędkości widząc większą grupę pieszych, przez co nie zapanował nad rowerem (nie zdążył zahamować) przed krawężnikiem.
Wysokość krawężnika i odstępstwo od wymogów określonych rozporządzeniem ma przy tym znaczenie drugorzędne: skoro był tam on od zawsze, to p. Lesisz powinien mieć okoliczność tę w pamięci i na uwadze. Wybaczcie, ale każdym rowerem można przejechać 7-centymetrowy krawężnik, wystarczy albo zrobić to bardzo powoli i ostrożnie, albo po prostu go przeskoczyć.
Każdy z tych manewrów wymaga jednak zachowania odpowiedniej prędkości, której -- co wynika z cytowanych powyżej słów poszkodowanego -- raczej nie udało się mu utrzymać.

Warto też poświęcić -- żeby nie było, że miał być blog o prawie, a jest o narzekaniu -- trzy zdania normatywnemu charakterowi zdarzenia.
Podstawą odpowiedzialności władzy publicznej za szkodę wyrządzoną niezgodnym z prawem działaniem jest art. 417 par. 1 kc. Rzeczywiście, można postawić tezę, iż wskutek naruszenia warunków par. 48 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie -- naruszenie polegałoby na wybudowaniu krawężnika o wysokości znacznie przekraczającej wskazany przepisem 1 centymetr -- jednostka samorządu terytorialnego ponosi odpowiedzialność za zdarzenie. Jest to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, zatem przesłanką naprawienia szkody nie będzie wina sprawcy.

Problem jednak w tym, że zgodnie z wyrokiem SN z 2 października 2007 r. (II CSK 269/07 -- linkuję, chociaż przedmiot orzeczenia może być dość mylący) przesłanką odpowiedzialności organu władzy publicznej na podst. art. 417 kc jest szkoda w rozumieniu art. 361 par. 1 kc, czyli ograniczona normalnymi następstwami działania lub zaniechania, z których szkoda wynikła. Moim zdaniem jest to logicznie wykluczone w sytuacji, kiedy kierujący rowerem wali dzwona w krawężnik ze względu na rozwinięcie zbyt dużej ("nie zdążyłem...")...

Reasumując: mam nadzieję, że akurat tym razem ZDiUM ździebko się pospieszył. Rozumiem, że kwota niewysoka, a z ekorowerzystami nie warto zadzierać -- ale jednak...

Komentarze (28)
Orange: w promocji drożej niż w... Reklama cmentarna
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]