Ostateczny krach systemu antybelkowego
 Oceń wpis
   

jednodniówki bez podatku belkiPryskają ostatnie złudzenia: po tym jak rząd postanowił oskubać nas z naszych własnych (albo i nie) pieniędzy (chwilowo i przymusowo powierzonych w zarząd OFE), przyszedł czas odwołać kolejne obietnice wyborcze: pod nóż pójdzie -- zamiast podatku Belki (co nam obiecywano jeszcze 3 lata temu!) -- instytucja lokaty jednodniowej jako ostatnia możliwość ucieczki przed belkowizną.
Słowem: fiskus knuje w jaki sposób obłożyć 19% podatkiem także te lokaty, które -- z racji na niewielką wysokość odsetek -- umykały spod topora MinFina.

Obecny mechanizm (który bardzo sobie chwalę) jest prosty: jeśli odsetki od środków zgromadzonych na lokacie nie przekroczą 2,49 złotych, to podatek będzie wynosił nie więcej niż 49 groszy -- więc zostanie zaokrąglony do przyjemnego zera (jest to skutek przyjętej zasady, iż podatek zaokrągla się do pełnej złotówki -- zarazem jeśli jest go mniej niż pół złotówki, to zaokrąglenie zmierza do zera). Obecnie taka danina będzie zaokrąglana do 1 grosza -- co oznacza, że da się zapłacić nawet podatek w wysokości... 1 grosza...
Napędzany wizją dodatkowych 100 mln złotych do zmarnowania jeszcze w 2011 r. rząd chce położyć łapy na dodatkowych pieniądzach i to już od lipca...

Z mojego własnego punktu widzenia te kilka- ... -naście -dziesiąt (każdy niech sobie wstawi co mu bardziej pasuje) złotych miesięcznie nie jest oczywiście tragedią nie do przeżycia. Ważne jest natomiast, że oto po raz kolejny rząd PO-PSL dał wyraźny dowód tego, że swoje wcześniejsze obietnice ma za nic, że leksykalny liberalizm łacno przemienia się w pic na wodę-fotomontaż.

Warto o tym pamiętać jesienią, niezależnie od tego, czy wybory wypadną 6 listopada, czy jednak nieco wcześniej.

PS sprawdzony sposób na belkowiznę przypomina p. Maciej Samcik, mnie się natomiast przypomina stare lecz sprawdzone porzekadło: socjalizm to ustrój, w którym ludzie bohatersko przezwyciężają trudności nieznane w innych ustrojach. Problem bowiem nie w tym, że podatek będzie zaokrąglany do 1 złotego czy 1 grosza, lecz właśnie w tym, że w swoim opętaniu rządy potrafią opodatkować tę samą złotówkę nie raz, nie dwa, lecz trzy nawet razy (od zarobionej złotówki: PIT, jak sobie odłożę do banku, to belką dostanę po głowie, a jak wyciągnę z banku i coś sobie kupię, to VAT-em mnie oskubią...)

Komentarze (42)
7 z tygodnia (XVIII) Ach ten Polbank ;-)
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]