Nasza Klasa odpowiada za odmowę usunięcia fałszywego konta
 Oceń wpis
   

nasza klasaJak pisze Gazeta.pl sąd prawomocnie orzekł o odpowiedzialności popularnego serwisu społecznościowego, który -- otrzymawszy od Dariusza B. (albo D. bo Gazeta.pl oczywiście jest dość nieprecyzyjna jeśli chodzi o inicjały) zgłoszenie o fałszywym koncie -- przez kilka tygodni bawił się z nią w kotka i myszkę (a to, że sposób sformułowania reklamacji jest niezgodny z regulaminem, albo żeby szukać sprawiedliwości bezpośrednio u osoby, która założyła lewe konto) -- aż człowiek po prostu nie wytrzymał. Poszedł do sądu i wygrał w obu instancjach.

Wyrok jest oczywiście konsekwencją art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (o którym pisałem nie raz i nie dwa), czyli regule, zgodnie z którą hostingodawca nie ponosi odpowiedzialności za bezprawne dane zgromadzone przez jego użytkowników, jeśli po otrzymaniu wiarygodnego lub urzędowego zawiadomienia uniemożliwi do nich dostęp (a contrario: może odpowiadać, jeśli mimo uzyskania takiej informacji nie ograniczy dostępu do bezprawnych danych).

(Ku mojemu zdziwieniu: przepis ten jest chyba niespecjalnie dostrzegany przez zainteresowane podmioty; nie tylko Nasza Klasa przerżnęła sprawę, która była chyba oczywista -- wydaje się, że nie ma nic prostszego od wykazania "to ja, a to moje zdjęcie i moje nazwisko pod nim", ale też niedawno miałem przyjemność korespondować w tej sprawie z przedsiębiorcą profesjonalnie zajmującym się hostingiem serwisów internetowych -- który o swoich powinnościach i ryzyku nie miał bladego pojęcia.)blokowanie olgierd.bblog.pl

W sprawie ciekawe jest jedna kwestia, o której wspomina notka w prasie -- i którą mogliby sobie wreszcie niektórzy do głowy włożyć -- że wszelkie pomysły w rodzaju "proszę sobie sprawdzić w paragrafie fefnastym naszego regulaminu, że trzeba tak a tak" są funta kłaków warte, bo regulamin może obowiązywać tylko w relacjach między kimś, kto go zaakceptował a usługodawcą, zaś osoba trzecia treścią takiego dokumentu związana nie jest.

A na zakończenie jeszcze jedna uwaga. Część ludzi się nauczyła i śle wezwanie za wezwaniem, prośbą, groźbą, pismem przedprocesowym, ostatecznym upomnieniem: bo na forum skrytykowali, bo linka wrzucili nie do takiej strony, która by nam przypadła do gustu, bo leniwi i niezadowoleni pracownicy piszą, inni czytają i wspólnie pomawiają... I to też jest paranoja.
Staram się takim przemówić, że ze złą opinią najlepiej walczyć nie grożąc administratorowi forum internetowego odpowiedzialnością za odmowę usunięcia -- czasem ostrych, czasem może i niesprawiedliwych -- ale po prostu krytycznych postów, lecz zabiegając o klienta, porządnie traktować pracowników -- a problem sam się rozwiąże.

Komentarze (8)
Dozwolony użytek i inne jakby... Alma cenzuruje telewizję?
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]