Dyskryminacja chrześcijan przez Google
 Oceń wpis
   
Brytyjski Instytut Chrześcijański (The Christian Institute) wystąpił do sądu przeciwko Google, zarzucając kalifornijskiemu gigantowi dyskryminację ze względów religijnych.

Sprawa dotyczy antyaborcyjnego ogłoszenia, które Instytut chciał umieścić w systemie AdWords (zrzut ogłoszenia obok). Po zapytaniu wyszukiwarki o hasło 'abortion' użytkownik miał zostać przeniesiony na stronę christian.org.uk -- gdzie mógł spodziewać się raczej informacji o charakterze pro-life.

W listelowej odpowiedzi Google AdWords Team -- powołując się na swój regulamin świadczenia usług -- odmówił przyjęcia zlecenia reklamowego, wskazując, że niezgodne z polityką firmy jest przyjmowanie zgłoszeń od organizacji religijnych bądź odnoszących się do skrobanek. W uprzejmej korespondencji pełnej kłamstw ('Google believes strongly in freedom of expression and therefore offers broad access to content across the web without censoring search results') zaproponowano... zmianę słowa kluczowego na inne.
sec. 45(1) Equality Act, 2006
A person (“A”) discriminates against another (“B”) for the purposes of this Part if on grounds of the religion or belief of B or of any other person except A (whether or not it is also A’s religion or belief) A treats B less favourably than he treats or would treat others (in cases where there is no material difference in the relevant circumstances).

Na odpowiedź The Christian Institute -- a ściśle prawników z kancelarii Aughton Ainsworth (ciekawostka: kancelaria nastawiona jest na Polaków, pracuje w niej nawet Jarek Dabrowski) -- nie trzeba było długo czekać.
Zdaniem kancelarii odmowa dopuszczenia ogłoszenia do kampanii AdWords oznacza wyłącznie dyskryminację na gruncie religijnym. Dowodem ma być m.in. okoliczność, iż do systemu dopuszczona została grupa Reality Check (organizacja pro choice), kliniki aborcyjne oraz reklamy T-shirtów o treściach antyreligijnych (te ostatnie reklamują się na hasło 'secular').

Działania takie są w ich przekonaniu niezgodne z art.45(1) Equality Act z 2006 r., który zakazuje dyskryminacji ze względów religijnych, co uprawnia pokrzywdzonego do żądania zaprzestania dalszego naruszenia prawa oraz wypłacenia stosownego odszkodowania powiększonego o poniesione koszty. A ponieważ bezskutecznie upłynął wyznaczony 7-dniowy termin na ustosunkowanie się do roszczeń, prawnicy zdecydowali się na to, na co cywilizowany człowiek decyduje się w takim momencie -- poszli do sądu.

Osobiście muszę przyznać, że w odniesieniu do sprawy mam mieszane uczucia. Jak już pisałem w komentarzu do niedawnego tekstu: nie przepadam za dyskryminacją, a szczególnie obrzydliwa jest mi dyskryminacja państwowa, urzędowa, administracyjna. W odniesieniu do przedsiębiorstw prywatnych wolę, jeśli takie kwestie rozwiązywane są na gruncie dobrze sformułowanych regulaminów, do których ustawodawca powinien się niespecjalnie wtrącać. Dlatego też byłbym w stanie zaakceptować wytyczne wynikające z polityki reklamowej Google -- tj. ogólną zasadę "tych tematów nie bierzemy".

Z drugiej jednak strony nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Google stosuje się nawet do własnych zasad raczej wybiórczo. Skoro The Christian Institute został poinformowany, że tematyka związana z przerywaniem ciąży nie jest mile widziana w systemie AdWords -- to dlaczego mogą tam się reklamować organizacje stojące po przeciwnej stronie barykady?
Komentarze (5)
Stormtroopers of the CopyRight Będę kandydował do Senatu
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]