Ciekawostka w licencji przeglądarki Google Chrome
 Oceń wpis
   

Chrome -- nowa, jeszcze lepsza przeglądarka od Google (poczytajcie co o niej mają do powiedzenia Piotrek Wrzosiński, Marcin Jagodziński i Paweł Wimmer -- oraz dlaczego obawia się jej VaGla) -- to nie tylko obietnica jeszcze szybszego, jeszcze sprawniejszego internetu od potentata.

Ludzie z ReadWriteWeb wychwycili, że w warunkach użytkowania Chrome znaleźć można takie kwiatki jak udzielenie przez użytkownika na rzecz Google Inc. 'a perpetual, irrevocable, worldwide, royalty-free, and non-exclusive license to reproduce, adapt, modify, translate, publish, publicly perform, publicly display and distribute any Content which you submit, post or display on or through, the Services'. Co należy przetłumaczyć jako 'nieograniczone w czasie, nieodwoływalne, obejmujące wszelkie kraje, nieodpłatne i niewyłączne zezwolenie na reprodukcję, adaptację, modyfikację, tłumaczenie, rozpowszechnianie, publiczne odtwarzanie, publiczne wyświetlanie i rozpowszechnianie dowolnej zawartości, którą użytkownik rozpowszechnia, przesyła bądź publikuje w lub poprzez przeglądarkę'.

Owszem, można się zgodzić z RWW, że klauzule wyglądają jak efekt błędu polegającego na przepisaniu warunków z innych produktów -- i miejmy nadzieję, że już wkrótce zostaną zmienione -- co nie umniejsza znaczenia faktu, że w chwili, kiedy piszę te słowa każdy użytkownik przeglądarki Chrome jest związany jej postanowieniami.
Zanim zatem zdecydujecie się na przesłanie jakiegkokolwiek pliku poprzez Chrome, napisanie jakiegokolwiek dokumentu, czy też nawet wstawienie posta na bloga -- lepiej się zastanowić, czy aby na pewno chodzi o to, żeby Google nabywało aż takich praw do Waszej twórczości?

 

PS Już po napisaniu tego tekstu sprawdziłem, że jest polska wersja warunków korzystania z oprogramowania Google Chrome, a w niej ust. 11.1, który brzmi w całości tak:

Użytkownik zachowuje prawa autorskie i wszystkie inne już przez niego posiadane prawa do Treści zgłaszanej, publikowanej lub wyświetlanej w Usługach lub za ich pośrednictwem. Zgłaszając, publikując lub wyświetlając treść, Użytkownik udziela Google stałej, nieodwołalnej, ważnej na całym świecie, nieodpłatnej i niewyłącznej licencji na reprodukcję, adaptację, modyfikację, tłumaczenia, publikację, publiczne odtwarzanie, publiczne wyświetlanie i rozpowszechnianie wszelkiej Treści zgłaszanej, publikowanej lub wyświetlanej w Usługach lub za ich pośrednictwem. Licencja ta ma na celu wyłącznie umożliwienie Google wyświetlania, rozpowszechniania oraz promowania Usług i może zostać cofnięta w niektórych Usługach w sposób dozwolony na mocy Dodatkowych warunków dotyczących tych Usług.

Komentarze (17)
Głowa orła w koronie Hobbystyczne forum internetowe a...
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]