Nie ma Traktatu Lizbońskiego, ale jest
 Oceń wpis
   

Joker -- czy on Wam kogoś nie przypomina?cytat na dziś: "Premier Donald Tusk zapowiada szybką publikację tekstu traktatu lizbońskiego w dzienniku ustaw. Dokument, podpisany 13 grudnia 2007 roku, wszedł w życie o północy. Szef rządu podkreśla, że pomimo tego, że treści jeszcze nie ma w dzienniku ustaw.od północy w Polsce obowiązują zasady traktatu." (Money.pl za IAR)

A więc już wiemy i wie nawet premier: dziś o północy Traktat Lizboński wszedł w życie, chociaż nie został jeszcze opublikowany w polskim Dzienniku Ustaw. Stało się zatem to, czego nie byłem w stanie nawet w najczarniejszym śnie przewidywać kilkanaście dni temu, gdy pytałem gdzie jest Traktat Lizboński.

Zgodnie z obowiązującą (?) jeszcze (?) konstytucją Rzeczypospolitej (art. 88 ust. 3 w zw. z ust. 1) warunkiem obowiązywania aktów prawnych jest ich prawidłowa promulgacja. To mądre słowo oznacza ni mniej ni więcej jak to, że każda ustawa, rozporządzenie czy umowa międzynarodowa (TL jest zwykłą umową międzynarodową -- nie jest "prawem europejskim"!) musi być ogłoszona w sposób przewidziany stosownymi przepisami, w taki sposób, aby każdy mógł dokładnie przeczytać: co się zmienia, co nam wolno, czego nam nie wolno i co w ogólności teraz grozi.

Konstytucja mówi o tym w następujący sposób (pozwolę sobie przepisać, chociaż być może Lege Artis trafi na to do Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych):

art. 88 Konstytucji RP
1. Warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie.
2. Zasady i tryb ogłaszania aktów normatywnych określa ustawa.
3. Umowy międzynarodowe ratyfikowane za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie są ogłaszane w trybie wymaganym dla ustaw. Zasady ogłaszania innych umów międzynarodowych określa ustawa.

Zasady promulgacji regulują dwie ustawy: ustawa z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (m.in. określająca zasady wydawania Dziennika Ustaw i ustanawiająca Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialnym za jego wydawanie i ogłaszanie aktów prawnych -- art. 21) oraz ustawa z 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych. Dokumenty te jednoznacznie powtarzają -- bo co innego mogą zrobić? -- zasadę: żadna umowa międzynarodowa -- nieważne: ratyfikowana na podstawie zezwolenia wyrażonego w ustawie, czy też umowa innego rodzaju -- nie może obowiązywać, jeśli nie została wcześniej ogłoszona w Dzienniku Ustaw.

Tymczasem Traktat Lizboński obowiązuje, chociaż nie został w żaden sposób ogłoszony. Prezes Rady Ministrów znajduje po temu usprawiedliwienie ("było kilka błędów w tekście"), ale ja się całkiem na poważne zastanawiam: czy aby nie można już zacząć rozważać możliwości pociągnięcia winnych tego zaniedbania do Trybunału Stanu?

I na zakończenie uwaga natury ogólnej: ciekawe czy to wstęp do starych-nowych czasów -- nawet nie mam na myśli wczesnośredniowiecznej zasady, że prawem jest słowo kniazia -- lecz do nieco późniejszej historii, kiedy wprawdzie nieznajomość prawa szkodziła, ale poznać je można było często tylko z ust przedstawiciela władzy?

Komentarze (16)
Mówiły jaskółki, że najlepsze są... Co ABW myśli o wolności słowa...
1 | 2 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]