Inwestuj w procesy sądowe!
 Oceń wpis
   
Święta sprzyjają nadrobieniu zaległości w lekturze. Przynajmniej u mnie - obżerać się nie lubię, w telewizji też nudy na pudy, po spacerze z psem można coś fajnego poczytać.

§ 1. Timesonline donosi o powołaniu w Londynie funduszu hedgingowego, którego zadaniem będzie zainwestowanie 100 mln dolarów w... pozwy sądowe. Zadaniem MKM Longboat będzie wyszukiwanie obiecujących spraw, finansowanie pozwów (opłat sądowych, honorariów adwokackich) - zysków szukać zamierzają w odszkodowaniach i ugodach zawieranych z pozywanymi.

Biznes ryzykowny, wymagający dość agresywnej gry, ale chyba interesujący, skoro tą samą drogą zamierza pójść notowana na londyńskiej giełdzie spółka Juridica Investments (ba, udało się im w tym celu pozyskać na rynku 80 mln funtów.

W komentarzu redakcyjnym przypomina się, iż wspieranie cudzych pozwów jest zakazane w niektórych państwach (warto zwrócić uwagę na dokładne wyliczanki na stronie Longboat pt. "komu nie wolno zaglądać na naszą stronę", na samą stronę można przejść dopiero po zaakceptowaniu warunków prawnych!). Do ryzyk inwestycyjnych zalicza się także niepewność wyniku spraw oraz niemożność oszacowania wszystkich wydatków przed wdaniem się w spór sądowy.

Jestem ciekaw kiedy w Polsce pojawią się pierwsze firmy, których działalność będzie sprowadzała się do finansowania procesów sądowych. Czuję, że wiele wody w Odrze do tego czasu nie będzie musiało upłynąć.


§ 2. Nie wszystko złoto co się świeci. Dla odmiany Wall Street Journal przestrzega: 19 procent amerykańskich prawników cierpi na depresję, w porównaniu do 6,7 procent ogółu populacji (czyli średnia depresyjna jest trzykrotnie większa!).

Dość podobnie wyglądają statystyki jeśli chodzi o nadużywanie alkoholu - a wszystko to efekt przepracowania (w pogoni za dobrym klientem... tfu, za dobrem klienta, rzecz jasna). Słowem: co piąty prawnik w Stanach ma problemy ze sobą, co piąty mecenas szuka pociechy w gorzałce. (Tu dygresja: tekst nie wyjaśnia jak mają się zależności między tymi dwoma grupami, słowem: czy pijący prawnicy się smucą, czy też może smucą się tylko trzeźwi?)

To co wcześniej było tematem tabu, dziś staje się przedmiotem środowiskowych debat. Powstała nawet strona internetowa dla prawników z problemami, a wokół niej grupy wsparcia (twórcą zjawiska jest człowiek o znajomo brzmiącym nazwisku Łukasik).

American Bar Association zauważa, że przyczyną nieszczęść jest akordowy system pracy - prawnicy mają płacone od godziny, więc tyrają ponad siły. Problem się rozwiąże jak prawnicy każą sobie inaczej płacić. Mało tego - okazuje się, że do zawodu przychodzi masa nieprzygotowanych ludzi, więc trzeba zrobić odsiew już na wcześniejszych etapach.


§ 3. A w Wielkiej Brytanii nadal mówi się o potężnym wycieku danych osobowych. Tym razem okazało się, iż z baz danych National Health Service (taki ichni Narodowy Fundusz Zdrowia - jak widać bajzel jest immanentną cechą publicznej służby zdrowia, polecam artykuł o NHS na Wikipedii) wypłynęły dane o 168 tys. osób.

Wprawdzie David Nicholson, szef NHS zapewnił, iż pomimo, że dane pacjentów są chronione na znacznie gorszym poziomie niż stosowany w bankowości internetowej (ciekawe jak jest u nas?!), nikt nie powinien się zamartwiać, albowiem afera nie niesie za sobą żadnego ryzyka.

Warto przypomnieć, że jeszcze w grudniu zaginęły dane osobowe 3 mln brytyjskich kierowców, zaś nieco wcześniej skarbówka zgubiła twarde dyski z danymi o rachunkach bankowych 25 mln osób oraz broń i narkotyki.
Komentarze (0)
Jakby co to Wesołych Świąt Blog roku 2007 - kandyduję!
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]