PrzyZUSsawka
 Oceń wpis
   

piękny śliczny bardzo fajny ZUSCiekawostka: jak pisze Wyborcza.biz już niedługo możemy -- pan, pani, społeczeństwo -- przestać łożyć na komputeryzację ZUS (operacja Prokom), chyba że okaże się, że... nie będzie wyjścia.

Jak się bowiem okazuje dzięki genialnej umowie zamawiający nie ma pojęcia o kodzie źródłowym oprogramowania. Nie chodzi nawet o uprawnienie do jakiejkolwiek modyfikacji kodu (choćby i bez prawa korzystania z niego) -- monopol na wszelkie prace przy systemie ma Asseco -- jednak chyba coś jest nie tak, skoro przez 13 lat na zbudowanie informatycznego systemu emerytalnego wydaliśmy 3 miliardy złotych , ale w zamian nawet nie można sobie ich obejrzeć.

Sęk w tym, że kod źródłowy jest zdeponowany w PKO BP i owszem, umowa gwarantuje ZUS-owi (oraz ewentualnemu kolejnemu administratorowi) prawo wglądu i podjęcia dalszych prac, jednak... wszystko to dopiero po rozwiązaniu bieżącej umowy.
To oznacza, że prezes Bańkowska -- tak, tak, osoba, której zawdzięczamy taki kontrakt zasiada w ławach poselskich! mało tego: wiceprzewodniczy poselskiej komisji polityki społecznej i rodziny -- nie zadbała nawet o tak podstawową sprawę jak dokumentacja projektu.

Co da się oczywiście zrobić, aczkolwiek z zastrzeżeniem, że nowy wykonawca ma się systemu uczyć na oko cały rok (!), a jeśli w ciągu tego roku ustawodawca zafundowałby nam zmiany w przepisach -- co niestety nie jest pewne jak w ZUS-ie -- nawet dłużej.

Ładnie o sprawie mówi Paweł Wypych, swego czasu szef tej zacnej instytucji, a dziś minister u prezydenta: "ZUS jest bez wyjścia. Nic nie może zrobić, jest w pewnym sensie zakładnikiem Asseco". Jeszcze bardziej wymowny jest cytowany przez Wyborcza.biz były (anonimowy) pracownik ZUS: "zerwanie kontraktu z Asseco nie wchodzi w grę".

Boskie, jestem pod wrażeniem. Państwo i cały system ubezpieczeniowy trzymany w szachu bo umowa wprawdzie pozwala się kiedyś tam uwolnić (13 lat! to dłużej, niż od wyborów, które wyniosły Hitlera do władzy do kapitulacji Niemiec!), ale konsekwencje tego uwolnienia mogą być potencjalnie gorsze, niż niewoli...
No i jeszcze jedno ciekawe: mamy swobodę umów, co zatem będzie jeśli wykonawca zechciałby zagrać vabank i... odmówić przedłużenia umowy?

Czy to oznacza, że ZUS -- oraz jego "beneficjenci" (piękne, acz kłamliwe określenie ludzi, którzy pod przymusem ładowali i ładują w ten interes swoje pieniądze) -- mają przyłożony do głowy znacznie gorszy pistolet, niż może się wydawać?

Komentarze (24)
Czy eClicto narusza licencję GNU... KWP we Wrocławiu: chcesz...
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]