Karalność korzystania z niezabezpieczonej sieci wifi
 Oceń wpis
   

Kiedy blisko półtora roku temu pisałem o znowelizowanym art. 267 par. 2 kk, zgodnie z którym -- mój pogląd spotkał się z dość krytycznym przyjęciem (komentarze) -- odpowiedzialność karną ponosi także ten, kto bez uprawnienia łączy się z niezabezpieczoną siecią wifi, w zasadzie pominąłem tylko jedno stwierdzenie: poczekajmy na praktykę organów ścigania, ponieważ to od niej będzie wiele zależało.

Dlatego też kilkanaście dni temu zainteresowała mnie następująca informacja warmińsko-mazurskiej policji:

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z KWP i Mrągowa zrealizowali sprawę dotyczącą włamania do sieci komputerowej.  Dwaj hakerzy mieli bezprawnie dostać się do prywatnej, bezprzewodowej sieci komputerowej skonfigurowanej w domu pokrzywdzonego. Dodatkowo, jak ustalili policjanci, młodszy z zatrzymanych dodatkowo wyrządził szkodę właścicielowi sieci rozpowszechniając na jego koszt duże ilości plików chronionych prawem autorskim. Podejrzewany najprawdopodobniej w ogóle nie korzystał ze swojej sieci lub robił to sporadycznie. W większości przypadków wykorzystywał nie swój dostęp do Internetu, bo jak wyjaśnił, jego łącze było dużo wolniejsze. Teraz sprawcom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
 
Kilka tygodni wcześniej policjanci dowiedzieli się o bezprawnym uzyskaniu dostępu do prywatnej, bezprzewodowej sieci komputerowej, skonfigurowanej w mieszkaniu osoby pokrzywdzonej. Policjanci z zespołu do walki z przestępczością komputerową i internetową, ustalili że sprawców „włamania” było dwóch. Policjanci ustalili ich dane personalne i adresy zamieszkania.
Wczoraj policjanci z Olsztyna i Mrągowa zapukali do drzwi obu hakerów i zabezpieczyli u każdego z nich komputer. Sprawcami okazali się 24-letni Piotr U. oraz 35-letni Marek R., obaj zamieszkali w Mrągowie.(...)   

Za uzyskanie dostępu do nie swojej sieci, czyli za włamanie, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo za wyrządzenie szkody w systemie informatycznym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.(...)

Dlatego policjanci chcą zwrócić kolejny raz uwagę wszystkim użytkownikom Internetu, a szczególnie tym, którzy korzystają z domowych urządzeń bezprzewodowo dzielących sygnał na wszystkie komputery znajdujące się w gospodarstwie domowym. Jeżeli ktoś decyduje się na taki rodzaj dystrybucji Internetu, to koniecznie musi nauczyć się podstawowych zasad, jak zabezpieczyć swoją sieć, w innym przypadku może narazić się na odpowiedzialność prawną z tytułu działań hakera.

Schemat, niestety, wydawał mi się odpowiadać mojemu widzeniu tego, co mówi art. 267 par. 2 kk: jest bezprawne podłączenie się do cudzej sieci bezprzewodowej (w zamiarze korzystania z szybszego łącza), jest porada dotycząca zabezpieczania domowej sieci wifi, jest też -- troszkę za daleko idące -- wskazanie możliwości zagrożenia odpowiedzialnością prawną "z tytułu działań hakera".

Dlatego też skorzystałem z możliwości i zapytałem rzecznika prasowego KWP w Olsztynie o podstawę działań policji, tj. o to, czy zatrzymani sprawcy skorzystali z zasobów sieci po przełamaniu (słabych) zabezpieczeń, czy też jakiekolwiek "włamanie" nie było konieczne, ponieważ sieć była "otwarta", tj. pozbawiona jakichkolwiek zabezpieczeń.

Kilka dni później otrzymałem lakoniczną odpowiedź z Zespołu do walki z Przestępczością Komputerową Wydziału PG Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, którą pozwalam sobie zacytować w całości:

Nie wiem co mogę dodać, gdyż właściwie sam Pan odpowiedział na swoje pytania. Wszystkie Pana przypuszczenia są słuszne. Art. 267 par. 2 kk pozwala na ściganie sprawców, nawet gdy nie pokonują oni zabezpieczeń; wystarczy samo uzyskanie nieuprawnionego dostępu.

Owszem -- muszę to powiedzieć, by znów nie zarzucano mi siania FUD-u -- to jest tylko pogląd policjanta prowadzącego sprawę. Możliwe, że na kolejnych etapach postępowania pogląd ten zostanie zweryfikowany i nie dojdzie do postawienia zarzutów. Może też się okazać, że -- jeśli sprawa zostanie doprowadzona do tego etapu -- sąd nie uzna argumentów przedstawionych w akcie oskarżenia i uniewinni sprawców, właśnie ze względu na odmienność poglądów na temat dyspozycji art. 267 par. 2 kk.

Na dziś będzie jednak rozsądniej przyjąć, iż faktycznie skutkiem ówczesnej nowelizacji kodeksu karnego jest karalność podłączenia się do nawet niezabezpieczonej sieci bezprzewodowej, zarazem dla oceny czynu nie będzie miało znaczenia czy sprawca musiał przełamać jakiekolwiek zabezpieczenia ustanowione przez jej administratora.

Komentarze (49)
Nie jesteśmy gotowi na czarny... Bezsens i dziecinada
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]