Akcja "Uwolnij laptopa" -- popieram to!
 Oceń wpis
   

logo uwolnij laptopaMoim skromnym zdaniem na akcję "Uwolnij laptopa" -- kolejną donkiszoteryjną walkę z absurdami -- warto zwrócić uwagę.

Nawet nie dlatego, żebym ją popierał ze względów praktycznych (chociaż fakt, że praktycznie używam praktycznego systemu, którego jednak ze świecą szukać jako preinstalowanego oprogramowania na dostępnych w sprzedaży komputerach). Także nie dlatego, iżbym wietrzył jakiś ciekawy prawniczy ferment -- nie było szumu kiedy policja zapowiadała, że weźmie na celownik osoby, które kupując komputer nie wyposażają go w "domyślny" system operacyjny (nawiasem mówiąc to ciekawe domniemanie: kupujący sprzęt bez systemu to potencjalny pirat albo i przestępca...) , nie było go i wtedy, gdy całkiem poważne media pisały o niedozwolonym charakterze umowy wiązanej -- nie będzie go i teraz.

Dlaczego jednak nazywam operację donkiszoterią? To bardzo proste: przeciętny Polak-konsument nie lubi mieć wyboru, bo od nadmiaru głowa może rozboleć. A przeciętny sprzedawca czy importer chce widzieć zadowolonego klienta, nie będzie więc mu mieszał w głowie jakimkolwiek wyborem. Jak jest Vista to jest Vista, jak jest 7 to ma być 7.

Ja ich nawet, muszę przyznać, troszkę rozumiem -- biorąc pod uwagę, że liczba użytkowników GNU nie przekracza 3% ogółu internautów, ciężko byłoby ekonomicznie uzasadnić blokowanie półek sklepowych sprzętem, na który może kiedyś klient się znajdzie.
Z drugiej strony ten nieszczęsny Audi R8 nie może liczyć nawet na 0,03% amatorów czterech kółek (zaryzykuję: może sięgnie po ten model 0,03% nabywców tej marki), więc chyba jednak decydując się na takie ekstrawagancje nie zawsze chodzi o prosty rachunek ekonomiczny.

Osobiście mogę jednak złożyć deklarację, że kupując w przeciągu ostatniego roku laptopa celowo wybrałem urządzenie bez systemu (i zainstalowałem sobie na nim to co chciałem) -- a łatwo nie było, bo zależało mi na czymś relatywnie niewielkim (13,3) -- co więcej, z tego samego systemu korzystam w miejscu zamieszkania i w miejscu zatrudnienia, ponieważ uważam, że nie ma lepszego rozwiązania dla człowieka, który chce, żeby mu komputer po prostu działał -- bez konieczności zastanawiania się "a dlaczego tak się stało i jak to naprawić?"

Czego sobie i Państwu życzę.

PS na stronach Uwolnij Laptopa znalazłem skan interesującego pisma wysłanego przez polski oddział Samsunga: oferujemy tylko i wyłącznie laptopy z systemem operacyjnym, o czym klienci są informowani przez sprzedawcę w momencie zakupu, jeśli klient nie jest zainteresowany tym oprogramowaniem, nie przewidujemy refundacji jego kosztów.

Samsung sprzedaje tylko laptopy z preinstalowanym systemem operacyjnym

No dobra, ale skoro nie wiadomo w jakiej wersji jest to Windows, to może jest też tak, że ten preinstalowany system operacyjny to będzie jakiś GNU?

Komentarze (72)
Administrator forum nie... Kryminał za pisanie bloga o...
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]