Co to znaczy "innowacyjność"?
 Oceń wpis
   

samochód Tesla można ładować w domu, ze zwykłego kontaktu Napisawszy co myślę na temat dofinansowywania publicznym grosiwem bzdetów w rodzaju serwisu Biteo.pl otrzymałem -- jakby bejsbolem w łeb -- parę ciekawych namiarów na to, jak PARP wydaje nasze pieniądze w ramach Programu Operacyjnego -- Innowacyjna Gospodarka -- Działania 8.1.

Przypomnijmy, że mowa jest o projektach mających na celu "świadczenie usług drogą elektroniczną (usług cyfrowych), w tym wytworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług. Wymaganym rezultatem kwalifikowanego do wsparcia projektu jest wytworzenie, świadczenie i aktualizacja usług cyfrowych" oraz "zachęcić firmy do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, transferu rozwiązań z sektora nauki do biznesu" -- czyli dać szansę zaistnienia przedsięwzięciom, które mają na celu wymierzenie naszej siermiężnej gospodarce solidnego innowacyjnego kopa.

Wszystko jasne? Chyba tak, zwłaszcza, że wśród pytań i odpowiedzi programu zwróciłem uwagę na "kryteria oceny projektu" -- to bardzo zajmujące dowiedzieć się w jaki sposób wybrano akurat takie a nie inne projekty -- aby się przekonać, że jest tam tylko jeden, jedyny wątek: "Co oznacza, że projekt będzie realizowany na terytorium Polski? W przypadku stron internetowych, czy serwery mogą być zlokalizowane poza terytorium Polski?" (sic!), na które to pytanie odpowiedziano bardzo pięknie, a mianowicie: "W przypadku planowanego w ramach projektu zakupu serwerów mających podlegać refundacji, muszą one zostać zlokalizowane (zainstalowane) w Polsce, w miejscu wskazanym jako lokalizacja projektu. W przeciwnym wypadku zakup serwera nie będzie stanowić kosztu kwalifikującego się do objęcia wsparciem. W przypadku zakupu zewnętrznych usług hostingowych, lokalizacja dostawcy oraz serwera nie jest ograniczona terytorialnie i może znajdować się także poza granicami Polski."

Warto zauważyć, że temat "koszty kwalifikowane" najwyraźniej kojarzy się z prostym pytaniem: jak otrzymaną kasę przepchnąć do własnej kieszeni, stąd też pytanie "Czy wykonawcą części projektu może być firma osobowo związana z Beneficjentem (osoba z zarządu wykonawcy jest jednocześnie osobą z zarządu firmy Beneficjenta)?" oraz o wydatki na koordynatora projektu.

No to teraz mały quiz dla P.T. Czytelników. Pokażę Państwu trzy obrazki i proszę odpowiedzieć w komentarzu na pytanie "co znaczy "innowacyjny"?"
Laureatom obiecuję pobłażliwy uśmieszek.

I. Similaria sp. z o.o. z siedzibą w Julianowie (spółka istnieje przeszło rok, ale jeszcze nie zdążyli do KRS wpisać REGON i NIP) otrzymała 850000 złotych na swój genialny "portal społecznościowy, wykorzystujący sieciowy system tworzenia, dopasowywania i analizy społecznej percepcji użytkownika" (similaria.pl):

portal społecznościowy, wykorzystujący sieciowy system tworzenia, dopasowywania i analizy społecznej percepcji użytkownika. similaria.pl

II. "Prokliencki sp. z o.o." wyfasowała 849957,50 złotych na "opracowanie i rozwój programu lojalnościowego nowej generacji: Prokliencki.eu", ale nie sprawdzajcie, bo adres prokliencki.eu przekierowuje na dziubinski.pl -- czyli "pozycjonowanie". No tak, pozycjonowanie to mają opanowane na 101%.

[brak zrzutu ekranu]

III. Iweii.com sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni bierze 842477,50 złotych bo wymyśliła Poznajomosci.pl, czyli "internetową platformę marketingu afiliacyjnego generacji Web.3.0" -- no tak, Web 3.0 MUSI być bardzo innowacyjny -- na dziś strona przekierowuje na iweii.com, a tam jest wszystko bardzo pięknie wyjaśnione: "Reklamodawcy! Bierzcie więcej leadów! Jeśli cierpisz na niewielką skalę sprzedaży generowanej poprzez programy afiliacyjne, chciałbyś w większym stopniu wykorzystywać narzędzia direct response dowiedz się jak najszybciej o nowym rozwiązaniu na rynku."

jak hartowało się poznajomosci.pl

Chciałoby się rzec: innowacyjniaki, bierzcie więcej dotacji!

IV. Maciej Sławuszewski otrzymał marne 638809 złotych na  innowacyjną platformę integrującą branżę modelingu, czyli portal Modelki.pl, w którym można znaleźć parę ogłoszeń (pewnie zagregowanych), parę zdjęć biustonoszy, parę reklam -- oraz kompletnie skopane oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych -- ale nie sposób znaleźć wymaganych ustawą informacji o usługodawcy.

modelki.pl  innowacyjna platforma integrująca branżę modelingu

V. Samochód Roadster wyprodukowany przez Tesla Motors przyspiesza do setki w niecałe 4 sekundy i rozwija maksymalną prędkość 200 km/h, przy średnim zasięgu na jednym ładowaniu równym blisko 400 kilometrom. Wszystko to dzięki 288-konnemu silnikowi rozkręcającemu się do 14000 obrotów, skrytemu w karbonowej karoserii. Ten sportowy samochód jest do kupienia od ręki za 100 tysięcy dolarów. Czyli taniej niż Audi R8.

roadster Tesla Motors

Aha, zapomniałbym dodać: silnik jest elektryczny, bo Tesla Motors to pojazd napędzany "zwykłym" prądem (ładuje się go ze zwykłego gniazdka, pełne naładowanie zabiera 3,5 godziny).

Nie uważam, by koncepcja auta o napędzie elektrycznym była nadzwyczaj innowacyjna. Ale już sportowe ele-autko z karbonu za sto tysięcy baksów -- to już jest coś!

Tymczasem kochani beneficjenci nie potrafią zaprojektować nie tylko meleksa do wożenia kijów golfowych, ale i -- to mój ulubiony gadżet z amerykańskich blogów -- czegoś takiego jak kieszonkowy terminal płatniczy, który można podłączyć do komórki (coś takiego Square oferuje za Wielką Wodą).

Za pieniądze wydane na wskazane powyżej projekty można kupić 10 (słownie: dziesięć) ele-aut Tesla Motors. Zaryzykuję: Polska byłaby znacznie bardziej innowacyjnym krajem, gdyby władza (premier Tusk, minister Sikorski, marszałek Komorowski) kupiła sobie dziesięć takich pojazdów i zaczęła się uprzejmie wozić na prąd.

Komentarze (32)
Jak wygląda strona internetowa... Uchwała Sejmu z okazji 100...
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]