O zderzeniu dwóch rowerzystek i co z tego wyniknęło
 Oceń wpis
   

tylko dla tandemów

Dobre -- i warto zapamiętać. Jak pisze "Gazeta Wyborcza" skutkiem zderzenia dwóch rowerzystek jest oskarżenie o nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego oraz... obowiązkowy dodatkowy egzamin na prawo jazdy.

W dużym skrócie (kto ciekawy niech kliknie na link z poprzedniego akapitu): pedałowały sobie dwie panie -- obie trzeźwe, obie na drodze dla rowerów -- jedna z prędkością 9 km/h, druga z prędkością 18 km/h, jednak przy omijaniu przeszkody zderzyły się tak, że musiała interweniować lekarz.
Traf chciał, że zdarzeniu asystował radiowóz policyjny, więc nie dość, że panie prędko odwieziono do szpitala (i dobrze, bo nie dość, że po upadku straciły przytomność, a jednej z nich nawet złamał się palec), to jeszcze... wmieszał się prokurator, a także biegły w zakresie wypadków drogowych.

Konkluzja była prosta: rowerzystka, która rozwinęła zawrotną prędkość 18 km/h jest winna wypadku, ponieważ szybkość ta była za duża w stosunku do sytuacji drogowej, a także, że ma ona "problem z praktycznym wcieleniem w życie zasad i przepisów ruchu drogowego odnośnie zachowania ostrożności i dostosowania taktyki jazdy do sytuacji na drodze przy ograniczonej widoczności". Stąd akt oskarżenia -- bo szkoda na ciele ofiary wypadku przekroczyła 7 dni -- oraz obowiązek ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy (sic!).

Mój komentarz będzie krótki. Faktycznie sposób poprowadzenia niektórych śmieszek rowerowych woła o pomstę do nieba: niezliczone progi, uskoki, krawężniki (odkąd jeżdżę na kole 700x25c zaczynam to odczuwać osobiście...), skrzyżowania z niespodzianką (np. przy żywopłocie), przedziwnie wytyczone wjazdy na DDR (właśnie na preclu podpowiedziano mi ciekawy temat dotyczący tego miejsca) to tylko część wampirów czyhających na miejskich kolarzy. Dołóżmy do tego niefrasobliwość niektórych pedałujących (jezu, rok minął, a tego miejsca już nie ma...), problem z egzekucją przepisów o parkowaniu aut, dziwaczne oznaczenia -- a otrzymujemy prawie pełen obraz nędzy i rozpaczy.
Z drugiej strony nie da się ukryć, że skoro już tak się złożyło, że na DDR wyrosły przystanek i drzewo, to trzeba: zwolnić, myśleć, patrzeć. I nie wyskakiwać zza przeszkody jak zając, do tego ścinając zakręty "ku lewej" (nie dalej jak dwa miesiące temu panna na rowerze chciała mnie ubić prawie pod pracą, właśnie wyjeżdżając "pod prąd" zza takiej wiaty... łokcia mi nie urwała, sama z roweru nie spadła, ale com sobie o niej pomyślał, to moje...)

Czy to oznacza, że 18 km/h na rowerze to jakieś szaleństwo jest? (Zadawszy to pytanie przypomniałem sobie, że niedawno sprawiłem sobie pierwszy w życiu liczniczek rowerowy... i po co mi to było? ;-) bo takie można odnieść wrażenie na podstawie cytowanej przez "Gazetę" opinii biegłego? IMHO zdecydowanie nie, chociaż... być może czasem tak.
Wszystko rozbija się po prostu o rozsądek, wyobraźnię i myślenie.

Komentarze (20)
(Podobno) jest pozew o Płacę z... Jak to jest z tą reklamą piwa
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]