O przetwarzaniu danych osobowych przez RCL
 Oceń wpis
   

Rządowe Centrum Legislacyjne jest bohaterem tekstów na Lege Artis raczej rzadko, jednak czasem nóż się tak szeroko otwiera w kieszeni, że nie sposób zmilczeć (tak jak w przypadku stosowania statystyk GoStats -- dziś na szczęście strona RCL.gov.pl wydaje się nie serwować "z boku" żadnych dziwnych ciastek -- czy też kuriozalnych opinii szefa tej instytucji wyrażonych w trakcie prac nad ustawą antydopalaczową).

Dziś biorę na tapetę temat tak prosty, że aż wstyd, że takie kwiatki uchowały się na stronie RCL. Oto osoby zainteresowane śledzeniem procesu legislacyjnego mogą się zarejestrować w serwisie legislacja.RCL.gov.pl, podając w tym celu: imię i nazwisko oraz adres email.
W naturze wygląda to tak:

dane osobowe Rządowe Centrum Legislacji rcl.gov.pl

Tymczasem -- wałkowałem to tak często przez te pięć lat aktywności Lege Artis, że aż mnie zaczęło mdlić -- zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych każdy, kto zbiera dane osobowe od osoby, której dane te dotyczą, administrator ma obowiązek ją poinformować o:

1) adresie swojej siedziby i pełnej nazwie, a w przypadku gdy administratorem danych jest osoba fizyczna - o miejscu swojego zamieszkania oraz imieniu i nazwisku,
2) celu zbierania danych, a w szczególności o znanych mu w czasie udzielania informacji lub przewidywanych odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych,
3) prawie dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania,
4) dobrowolności albo obowiązku podania danych, a jeżeli taki obowiązek istnieje, o jego podstawie prawnej.

Niestety, na stronie formularza rejestracyjnego w serwisie Rządowego Centrum Legislacji nie znajdziemy żadnej z wymaganych informacji, a od razu można powiedzieć, że przetwarzania danych przez RCL nie dotyczy art. 24 ust. 2 ustawy, tj. przepis zwalniający administratora z obowiązku udzielenia tych informacji, jeśli przepis szczególny pozwala na przetwarzanie danych bez podania faktycznego celu (to dotyczy w szczególności służb państwowych -- o, i tu jest nawet nowe rozporządzenie MSW) bądź też jeśli "osoba przetwarzana" posiada te wszystkie informacje.

Wcale mnie już chyba nie powinno dziwić, że zbiór RCL (ani żaden inny) nie został zarejestrowany w GIODO -- a na pewno Rządowe Centrum Legislacji nie jest zwolnione z tego obowiązku na podstawie art. 43 ust. 1 UoODO.

Łącznie oznacza to, że można zacząć myśleć o zarzutach z art. 54 ustawy, czyli naruszenie obowiązku poinformowania osoby, której dane będą przetwarzane, o jej prawach (za co grozi nawet do 1 roku pozbawienia wolności) oraz art. 53 ustawy o ochronie danych osobowych, tj. niedopełnienie obowiązku zgłoszenia do rejestracji zbioru, za co przepis przewiduje identyczną sankcję.

Słowem: wstydź się RCL-u, wstydź się, że nie przestrzegasz prawa, o którym piszesz na swoich własnych stronach internetowych. Jasne, możesz się tłumaczyć, że pod latarnią zawsze musi być najciemniej, ale ja się raczej nie zgadzam.

Komentarze (7)
Noworoczne postanowienie (kupuję... O krzyżu, co dobra osobiste...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]