Konstytucyjnie prorodzinne ekspertyzy ministra Gowina
 Oceń wpis
   

Projekt: Polska wniosek informacja publiczna minister GowinWłaściwie to czekałem na taki obrót sprawy: stowarzyszenie Projekt: Polska zwróciło się do Ministerstwa Sprawiedliwości z wnioskiem (w trybie ustawy o informacji publicznej) o udostępnienie ekspertyz, na podstawie których minister Gowin miał ocenić, że projekty ustaw o związkach partnerskich są niezgodne z konstytucją.
I chociaż czuję, że będzie jak z prezydenckimi ekspertyzami ws. skoku na OFE -- wnioskodawcomz całego serca dopinguję.

Z notki na stronie stowarzyszenia podoba mi się dobitne stwierdzenie -- warto te słowa zapamiętać -- iż "ministerstwo nie przedstawiło podobnych ekspertyz w trakcie procesu legislacyjnego, który trwał od lutego 2012 roku. Podobne ekspertyzy nie są znane ani opinii publicznej ani członkom rządu. Ponadto istnieje obawa, wyrażona ostatnio także przez Rafała Grupińskiego, że ekspertyzy w ogóle nie istnieją i są jedynie „wyrażeniem poglądów pisowskiego otoczenia ministra".

Oznacza to, że albo ministerstwo sprawiedliwości, w toku blisko rocznego procesu legislacyjnego skryło zamówione dokumenty, z których miałoby wynikać, że materia będąca przedmiotem projektu dotknięta jest poważną wadą konstytucyjną -- albo minister Gowin zmyślił owe ekspertyzy. W każdym przypadku: bardzo, bardzo źle.
W każdym też przypadku moje wstępnie pozytywne odczucia, które wyrażałem publicznie po nominacji Jarosława Gowina, odeszły w nicość. I zaczynam jak najbardziej zgadzać się z tymi, którzy mówią: minister Gowin powinien stracić pracę w resorcie sprawiedliwości.

Od siebie mogę jeszcze dodać, że w istnienie opinii prawnych mówiących o tym, że ewentualna ustawa o związkach partnerskich byłaby niezgodna z naczelną zasadą ochrony "małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny" -- po prostu nie wierzę.
Jeśli sobie bowiem poczytamy rzeczony art. 18 konstytucji RP: 

Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

to wystarczy zdrowy rozsądek, by dojść do przekonania: nawet jeśli ochrona "małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny" została podniesiona do rangi naczelnej zasady ustrojowej państwa, z ochrony tej nie sposób wywieść zakazu "innych form" wiązania się ludzi (wg klucza jedno- czy dwu-płciowego).

Słowem: jeśli ktoś po lekturze normy mógł dojść do wniosku, że z zasady, że małżeństwo to facet+kobieta wynika zakaz pisania ustaw, które nie zostały zapowiedziane w konstytucji -- to ja bym zaprosił na kurs czytania ze zrozumieniem, bo jak świat światem ochrona czegoś nie oznacza zakazu czegoś innego.

Jeśli ktoś nie zrozumiał, służę prostym i chyba obrazowym przykładem: fraza "ochrona" czy "chronić" pojawia się w ustawie zasadniczej prawie 40 razy. Spróbujcie każdą z tych norm przeczytać dodając na końcu "a inaczej nie wolno" -- wyjdą takie niedorzeczności, że aż strach.

Stąd też w rzetelne opinie, którymi miałby dysponować Jarosław Gowin -- nie wierzę. A ściemniaczy na posadach ministerialnych naprawdę nam nie potrzeba.

Komentarze (18)
Uciążliwe i biurokratyczne... O nieuczciwej reklamie IPO...

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]