Muhammad VI uwalnia marokańskiego internautę!
 Oceń wpis
   
Prawie miesiąc po uwięzieniu wyszedł na wolność Fouad Mourtada, 26-letni informatyk oskarżony o nielegalne zamieszczenie w serwisie Facebook profilu członka królewskiej rodziny. Wyszedł, bo zlitował się nad nim król Muchammad VI i skorzystał z przysługującego monarsze prawa łaski.

Mourtada został skazany na 3 lata więzienia oraz grzywnę w równowartości 1350,00 dolarów -- za to, że założył na Facebooku "nielegalny" profil księciu Mulajowi Raszidowi (to ten Fred Flinstone ze zdjęcia). Okazuje się bowiem, że w tym kalifacie ochrona dóbr osobistych posunięta jest tak daleko, że osoba naruszająca może liczyć się właśnie z sankcją karną.
Nic nie dały tłumaczenia nieszczęśnika, który dowodził, że założenie książęcego profilu wynikało wyłącznie z miłości do jego osoby i całej królewskiej rodziny.

Sprawa Mortuady -- porwanego przez marokańską bezpiekę, wywiezionego w nieznane miejsce i pobitego w celu wydobycia zeznań -- poruszyła serca blogerstwa i innych internautów (powstała nawet strona poświęcona jego uwolnieniu). Co gorsza, jak pisze CNN, na wieść o uwięzieniu informatyka jak grzyby po deszczu wyrosły kolejne lewe profile księcia. Internauci potrafią być jednak bezlitośni... ;-)

Z udziału w aferze solidnie musiał się tłumaczyć także Facebook, którego oskarżono o współpracę z marokańskim rządem -- zdaniem krytyków serwisu niemożliwe było odnalezienie sprawcy przestępstwa bez otrzymania informacji od usługodawcy. (Część krytyków nie szczędziła wówczas porównań nawet do współpracy Yahoo! z nielegalnymi władzami Chin kontynentalnych.)

Z całej sprawy powinniśmy wywieść dwa morały: po pierwsze nawet jeśli komuś uda się dość wysoko wleźć, nie powinien pozwolić, aby zakręciło mu się w głowie. I tak jak Roman Giertych nie powinien się obrażać, że mu w Naszej-Klasie założyli profil, albo inny bezanonimowy internauta, że Wikipedia czasem się nie myli, tak samo powinny o tym pamiętać koronowane głowy.

I druga sprawa: dobrze mieć czasem króla, który może sobie pozwolić na gest, na który stać tylko człowieka, któremu nie zależy na głosach wyborców. Niestety jak patrzę na naszych pożalsięboże politykierów to widzę wyłącznie myślenie w oddali najbliższych wyborów.


PS na zdjęciu Mulaj Raszid (to ten w środku), po prawej (jego lewej) JKM Muchammad VI, zdjęcie skradłem z CNN.
Komentarze (4)
Malinois w akcji Genius loci

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]