Uwaga na zmianę przepisów dot. dowodów osobistych
 Oceń wpis
   

Jeśli ktoś się za szybko ucieszył ze zniesienia obowiązku meldunkowego -- albo nawet z wycofania się z pomysłu wprowadzenia biometrycznych dowodów osobistych ("Po pierwsze, dowody biometryczne zbyt dużo kosztują, a po drugie, nie są do niczego potrzebne" -- pięknie napisane) -- proszę zwrócić uwagę, że jeszcze 2 miesiące temu był to priorytet MSWiA -- warto zwrócić uwagę na zmianę ustawy o nowelizacji ustawy o ewidencji ludności, która wchodzi w życie już za 3 tygodnie.

W dużym skrócie: zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 5 ustawy w brzmieniu po 1 stycznia 2009 r. (kliknij tu by pobrać PDF z tekstem ustawy) nasze dowody osobiste będą podlegały unieważnieniu ze względu na niezgłoszenie zmiany wpisanych danych, które zgodnie z art. 40 ust. 1 pkt 1 ustawy są podstawą do wystąpienia o nowy dokument. Dane te określone są w art. 37 ust. 1 ustawy i jest tam nadal adres zameldowania (pkt 4), co jawnie przeczy zapowiedziom rządu, że "już za chwileczkę, już za momęcik".

Co ciekawsze: podług art. 43 ust. 4 ustawy po znowelizowaniu unieważnienie dowodu osobistego w takim przypadku będzie miało postać czynności materialno-technicznej (nb. pojęcie to jest o tyle nieostre, że doktryna -- niezmiennie, tak było też w czasach kiedy ja studiowałem -- nadal spiera się czym taka czynność de facto jest; o tym, że wpisywanie niezdefiniowanych pojęć do ustawy jest dość ryzykowne przekonywać chyba nikogo nie muszę...), co oznacza, że nie będzie podlegać zaskarżeniu. (Tj. takie jest zwykle stanowisko administracji, która zapomina, że konstytucyjne prawo do sądu oznacza, że w każdym przypadku każdy może żądać "sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd".

Reasumując: może się okazać, że po 1 stycznia 2009 roku odmówi się nam obsługi w banku, w urzędzie czy gdziekolwiek jeszcze na podstawie dowodu osobistego, w którym ujawniony będzie np. niezgodny z rzeczywistością adres zameldowania. A dane te ujawnimy sami -- w dobrej wierze -- w formularzu stosownego wniosku.
Mnogości sytuacji, w których sprawa może wyjść na jaw nawet nie muszę Państwu rysować. Dość przypomnieć, że nadal obowiązuje ustawowy obowiązek donoszenia na rodzinę i pracowników.

Komentarze (27)
The Best of Lege Artis 2008 Policjant uwięziony za...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]