Co Komisja Europejska myśli o Internet Explorerze?
 Oceń wpis
   

Podobno gadanina o prostowaniu bananów w Unii Europejskiej to plotka i pomówienie. Nie o banany przecież chodziło, lecz o ogórki, i nie o prostowanie, lecz o zapewnienie prawidłowego skosu, umożliwiającego efektywne pakowanie i transport -- co przekłada się na wielkie oszczędności, z pożytkiem dla konsumentów.
Patrząc co Komisja Europejska robi z Microsoftem nie mogę oprzeć się wrażeniu, że tu także nie o konkurencję chodzi i nie o ułatwienie konsumentom życia, lecz o robienie wody z mózgu. Nam wszystkim.

Przypomnijmy, że pierwotny spór Brukseli i Redmont dotyczył fabrycznego wyposażania Windowsów w Windows Media Playera, skutkiem czego Microsoft wypuścił na europejski rynek okrojoną wersję systemu operacyjnego (tzw. Windows XP N).

Później KE doczepiła się tego, że instalując Windowsa klient otrzymuje w pakiecie Internet Explorera; wprawdzie wiele osób (ostatnio większość) słusznie uważa, że MSIE należy użyć tylko raz -- do ściągnięcia i zainstalowania Firefoksa (wprawdzie olbrzymia większość Czytelników LA korzysta z tej przeglądarki, ale nadal jest sporo osób, które preferują badziewware od Microsoftu -- dla Was jest ten link -- ba, bez przeglądarki nie uda się połączyć z internetem i pobrać alternatywnego produktu, ale KE jak zawsze wie lepiej: ma być konkurencja, bo jak nie to w dziób.

Microsoft tym razem zareagował stosunkowo szybko i chyba w najlepszy sposób: skoro europejskie "władze" uważają, że system operacyjny powinien być pozbawiony przeglądarki, najnowszy Windows 7 w wersji europejskiej nie będzie wyposażony w MSIE 8.
To słuszny gest w odpowiedzi na wymogi Komisji, której zależy na wzroście produkcji i sprzedaży pendrajwów, na których klienci będą przenosić na swoje komputery pobrane grzecznościowo (właśnie sobie pomyślałem, że teraz KE powinna stanowczo zażądać od Gatesa fabrycznego instalowania Wget, tak aby każdy mógł sobie pobrać przeglądarkę w trybie tekstowym...)

Myślał ktoś, że komisarze się ucieszyli? A kudy tam, od razu rozległ się lament pod hasłem... "Dajcie konsumentom wybór, a nie pozbawiajcie Windows przeglądarki". W oświadczeniu z 12 czerwca Komisja Europejska stwierdziła, iż wydarcie przeglądarki Internet Explorer z Windowsa 7 jest... nadużyciem, ponieważ klient zamiast dostać więcej, dostanie mniej. W ocenie KE producent powinien po prostu wskazać klientom możliwość instalacji innego oprogramowania (BTW ciekawe: MS powinien, zdaniem komisarzy, reklamować produkty konkurencji...).

Słowem: jak nie kijem go, to pałką. Zły Microsoft, bo domyślnie instaluje MSIE, zły, bo w odpowiedzi na pretensje KE chce się go pozbyć. Albo mówiąc wprost: Komisja Europejska sama nie wie, czego chce od Microsoftu.

(Żeby nie było, że się bezsensownie nabijam, w oświadczeniu pada też jedno sensowne zdanie. Oto KE wydaje się zastanawiać jak to jest, że jeszcze niedawno IE był tak mocno zintegrowany z Windowsem, że nie było technicznej możliwości rezygnacji z przeglądarki, a teraz okazuje się, że jednak jak się chce to się da.)

Komentarze (18)
Czym jest "wzrost", a czym "zmiana" Google Chrome i bunt bezpłatnej...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]