11-latkowie przed sąd za włam na konto w Naszej Klasie
 Oceń wpis
   

Ciekawostka (i przestroga): dwóch 11-latków stanie przed sądem rodzinnym za "zachakierowanie" konta kolegi na Naszej Klasie. Jak pisze WP.pl dzieciaki przełamały zabezpieczenia profilu kolegi i podmienili treść na coś obraźliwego, co naraziło go na śmieszność wśród rówieśników.

Cytowana przez portal rzeczniczka policji podkreśliła, że włamywacze zmienili hasło do konta, przez co pokrzywdzony nie miał możliwości skasowania obraźliwych treści. Poradziła dopiero mama chłopca, która poszła na policję. Sprawców szybko wykryto, a to dlatego, że z ekspertami z zespołu do walki z przestępczością internetową współpracował dział bezpieczeństwa Naszej Klasy.
Później idzie opis tortur, na jakie mogą być narażeni dowcipni smarkacze, a ja się cieszę, że za moich czasów nie było Naszej Klasy i internetu, bo z pewnością niektóre moje co bardziej inteligentne dowcipy też bym starał się tam przenieść. Co groziłoby tym, że mury więzienia opuściłbym gdzieś około 1999 roku.

Nie zwróciłbym uwagi na tę notatkę -- kolejny bzdet pt. "co to za okropność ten internet i jakie zdziczenie młodzieży!" -- gdyby nie wzmianka o tym, że wskutek zmiany hasła do konta chłopiec nie miał możliwości poprawienia obraźliwych wpisów; oraz o tym jak to bohaterski dział CyberSec Naszej Klasy współpracuje z organami ścigania w zwalczaniu przestępczości wśród gimnazjalistów.

Nie wiem jak było w tej sprawie. Mogę jednak domniemywać, że mogło być podobnie jak w każdej innej. Ile to razy się słyszało, że ludzie wkurzeni czymś, co pojawiło się na Naszej Klasie -- a czego ich zdaniem nie powinno tam być -- nie mogli się doprosić żadnej reakcji, nawet z powołaniem się na art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (pisałem o tym tak często, że nawet nie chce mi się linkować). Ba, nie tak dawno ja sam stałem się królikiem doświadczalnym w rękach korporacyjnej machiny do mielenia bzdur -- nie zdziwiłoby mnie zatem, gdyby się okazało, że matka zareagowała w sposób najsłuszniejszy ("ej, tu się brzydko pisze o moim synu, zróbcie coś z tym"), otrzymując w odpowiedzi standardową formułkę

Dziękujemy za kontakt w tej sprawie. Prosimy o krótkie sprecyzowanie swojego
problemu.

a następnie jakieś standardowe ple-ple, że się nie da, że nie ma dostatecznie silnych informacji, że proponują wystąpienie, itd.

Jeśli tak było -- przekonajcie mnie, że tak nie było -- to może się okazać, że szczeniacki wybryk, nie wart nawet lania, przerodzi się w wielką sądowo-procesową checę: postępowanie z paragrafu o "zwalczaniu i zapobieganiu demoralizacji" z ustawy o postępowaniu w sprawach o nieletnich, co skutkuje -- jakby na to nie patrzeć -- krechą na całe życie.
(Tak, wiem, że zaraz posypią się na mnie gromy moralizatorów oskarżających mnie, że wybielam młodocianych zbrodniarzy, co to dziś bluzgają, a jutro zaczną kraść i mordować. No więc niech tak będzie: wybielam. Jak miałem 13-15 lat też byłem niezłym łobuzem, a jakoś -- pocieszam się? -- udało się wyjść mi na ludzi.)

A wystarczałoby reagować na spokojne reklamacje, choćby trzymając się dyspozycji owego mitycznego już art. 14 ust. 1: usunąć obelgi, przywrócić dostęp chłopaka do jego konta -- i nie byłoby całej sprawy.

Komentarze (7)
Niedotykalscy Odyseja 2012 trwa
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]