Takiego wała jak Polska cała
 Oceń wpis
   

powódź 2010. Kozanów znów pod wodą.cytat tygodnia: "Projekt [wałów przeciwpowodziowych] jest gotowy, ale nie może się doczekać realizacji z powodu sprzeciwu niektórych właścicieli ogródków działkowych w tamtej okolicy. A gdyby takie wały istniały, zabezpieczyłyby Kozanów przed tegoroczną powodzią." (dr hab. inż. Czesław Szczegielniak, hydrolog, o współprzyczynie zalania nieszczęsnego osiedla).

Nie mam bladego pojęcia czy technologicznie można (w sensie: ma sens) wybudowanie wałów przeciwpowodziowych na rzeczce, która ewidentnie marzy o ujściu w kształcie delty -- w której to delcie przez ostatnie kilkanaście lat zbudowano kilkadziesiąt domostw! -- w takich chwilach pchając nurt na wprost, skądinąd przez dość podmokłe tereny, ku staremu portowi w Cosel. (Mnie się wydaje, że niekoniecznie, bo takiej wody te wały pewnie i tak by nie wytrzymały -- padłyby pod naporem rwącej Odry.) powódź 2010, Wrocław, Osobowice

Wiem jednak, że zwalanie wszystkiego na działkowców nie jest do końca uczciwe. To nie działkowcy dali pozwolenia na budowę tych nieszczęsnych TBS, a wcześniej w planie zagospodarowania przestrzennego przewidzieli przeznaczenie tych terenów pod zabudowę. Nikt też nie kazał kupować nowych mieszkań w miejscu, które w 1997 r. było większym jeziorem.

Mnie się po prostu wydaje, że sprawę położyły władze mojego kochanego miasta, które nie tylko chciały sobie zarobić na sprzedaży ziemi pod zabudowę deweloperom -- ale po prostu mają swoje priorytety.
Tym priorytetem jest Euro 2012 (tak jak wcześniej były różne Expo, EIT i inne imprezy z przytupem): przypomnijmy, że wobec opornych wobec rozbudowy infrastruktury stosowano różnego rodzaju szykany, włącznie z napuszczaniem służb specjalnych -- to co, przeszło dekada od poprzedniej katastrofy to za mało, by poradzić sobie z tymi okropnymi działkowcami? (Pomijam, że o owym projekcie i problemach mówi się dopiero teraz -- wolne żarty.)

A na zakończenie jeszcze jeden supercytat wprost z ust el Presidente: "Decyzja o budowie tych domów zapadła, zanim zostałem prezydentem. Koncepcja ich wybudowania powstała w roku 1996, decyzja o realizacji w 1997, pozwolenie na budowę wydano w 1999 roku, a zasiedlenia rozpoczęto w 2002 roku. Nie wiem, kto z ówczesnych członków zarządu miasta za to odpowiadał, ale wydając taką decyzję, musiał mieć ku temu jakieś podstawy. Zakładano pewnie, że wał na Kozanowie uda się wybudować. Można podejrzewać, iż sądzono, że taka powódź jak w 1997 roku zdarza się raz na 1000 lat. Tyle mogę powiedzieć. Przygotujemy oficjalne dossier na temat okoliczności powstania tych bloków i niewybudowania wału."

powódź 2010 woda we WrocławiuSłowem: to nie ja, nie wiem kto, zakładano, można podejrzewać, tyle mogę, dossier. Kwintesencja niekompetencji.

 

PS Pana Jarosława Obremskiego spotkałem w lipcu 1997 r. na moście kolejowym Popowice-Osobowice, zwróciłem mu wówczas uwagę na ogródki działkowe i szkółkę jazdy LOK rozlokowane w pasie między wałami oraz mnóstwo drzew i krzaków porastających ten teren. Powiedział mi wówczas: "za to nie my odpowiadamy, to wojewoda". Dziś znów go widzę na froncie walki, chociaż podpis pod zdjęciem wskazuje, że za nic już nie odpowiada.

PS zdjęcie Kozanowa za Wikipedią, na licencji CC-BY-SA 3.0 oraz GNU FDL, więc można jumać; zresztą zezwalam Wam na to osobiście. Resztę też możecie.

Komentarze (24)
Powódź 2010. Quadem po wale. Jak jest powódź to weź...

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]