Czas na restaurację
 Oceń wpis
   

czy Donald Tusk będzie królem Polski?Gdym posłyszał o pomyśle premiera Tuska na reformę ustrojową kraju, pierwszą myślą było: ten człowiek oszalał.  Niewątpliwie trzeba być szalonym, by zaproponować -- 20 lat po tym, jak Polacy uzyskali swobodnego możliwość wyboru głowy państwa -- by o wyborze prezydenta decydował jakiś magiczny konwentykl złożony z 560 mniej lub bardziej przypadkowych osób.

Przedstawiony przez Donalda Tuska projekt jest dokładnym przeciwieństwem tego, o czym mówię od kilkunastu lat: powszechne wybory nie są rozwiązaniem idealnym (autentycznie lepsze byłyby chyba dwustopniowe wybory pośrednie -- dokładnie takie, jak robią to za Oceanem), ale głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym to wizja fatalna. (Dziś feler jest taki, że byle wycieruch ma jeden głos, i Czytelnik Lege Artis ma jeden głos -- ale jakby się Tuskowi udało, głosować mogłoby najwyżej pół tuzina P.T. Czytelników, ale i po jednym głosie mieliby na ten przykład Gołojuch Kazimierz, Durka Zenon czy Błądek Antoni -- i zasadniczo tylko oni.)

Podobnie fatalnie oceniam postulat osłabienia prezydenckiego weta (które i tak zgodnie z konstytucją z 1997 r. jest łatwiejsze do przełamania, niż wcześniej) -- premier oczywiście ma rację mówiąc, że prerogatywa ta daje pałacowi dużą siłę w hamowaniu planów legislacyjnych rządu (a przecież parlament z woli ludu pochodzi), ale zapomina, że prezydent także ma -- jeszcze silniejszy nawet -- mandat pochodzący z tak samo dobrych, a zwykle nawet poważniej traktowanych wyborów.

Im głębiej jednak się w pomysł na kanclerski model rządów wmyślałem, tym wyraźniej dostrzegałem drugie dno. Tak: Donald Tusk szykuje nas na wprowadzenie monarchii konstytucyjnej, zatem odarcie głowy państwa z kompetencji i przesunięcie ich w kierunku kancelarii jest jak najbardziej słuszne!
Jest bowiem oczywiste, że po restauracji władca nie będzie prowadził aktywnej polityki zagranicznej (wyjąwszy część najbardziej paradnych obowiązków dyplomatycznych), nie będzie zajmował się oceną konstytucyjności ustaw (formalnie pozostawi mu się prawo do podpisywania ustaw -- wszakże prawo to będzie stanowione w jego imieniu), nie będzie też w żaden sposób zwalczał swojego rządu (bo każdy rząd będzie jego).

Osobną i najmniej istotną sprawą jest: kto miałby objąć tron. Owszem, swego czasu podzieliłem się publicznie pewnym pomysłem (tym, którzy nie wiedzą albo zapomnieli: uważam, że powinniśmy zaproponować to księciu Henrykowi Karolowi Albertowi Dawidowi Mountbatten-Windsor z Walii -- człowiekowi młodemu, stanu wolnego, z rodu królewskiego, z niewielkimi szansami na tron u siebie, innowierca (nie będą go oskarżać o jakieś rydzykowe sprawy), ale nawet jeśli Donald Tusk zlecił już uszycie gronostajowego płaszcza na swoją miarę -- pozostaje mi tylko trzymać kciuki za każdego przyszłego pomazańca.

PS fotka zajumana z Money.pl, a oni pociągnęli z KPRM.gov.pl. Czy widzicie ten stygmat na głowie kanclerza Tuska?

Komentarze (25)
Wyszukiwarka FilesTube -- jest... Naiwność i pazerność
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]