Prokuratura: nie ma takiego przestępstwa jak phishing
 Oceń wpis
   

Ciekawostka: zdaniem organów ścigania czyn polegający na podrobieniu strony internetowej w celu wyłudzenia haseł i loginów dostępowych -- po prostu phishing jak ten -- można oceniać wyłącznie pod kątem przełamania szczególnego zabezpieczenia danych, czyli art. 267 par. 1 kk, aczkolwiek sprawcy (phisherowi) jakichkolwiek zarzutów i tak nie można postawić, ponieważ użytkownicy korzystający z jego fałszywej strony internetowej... dokonywali logowań dobrowolnie (sic!).

Takie rewelacje można wyczytać w postanowieniu Prokuratury Rejonowej w Zawierciu o umorzeniu dochodzenia z 28 stycznia 2010 r. (RSD-201/09 -- tutaj można kliknąć i poczytać w całości).

prokuratura w zawierciu -- dobrowolny phishing

Ba, mało tego: zdaniem prokuratora Grzegorza Treli o przestępstwie (naruszenia tajemnicy korespondencji?) można mówić tylko wówczas, gdyby sprawca dokonywał zmian lub nowych wpisów w informacjach sporządzonych przez użytkowników serwisu -- czyli, przenosząc to na przykład bankowego phishingu, zdaniem prokuratury przestępstwem byłoby dopiero ściągnięcie sobie pieniędzy z kont bankowych -- zarazem skoro phisher tego nie zrobił, to nie naruszył interesów prawych użytkowników.

z kodeksu karnego:
Art. 267 §1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.
(...)
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Art. 269b § 1. Kto wytwarza, pozyskuje, zbywa lub udostępnia innym osobom urządzenia lub programy komputerowe przystosowane do popełnienia przestępstwa określonego w art. 165 § 1 pkt 4, art. 267 § 3, art. 268a § 1 albo § 2 w związku z § 1, art. 269 § 2 albo art. 269a, a także hasła komputerowe, kody dostępu lub inne dane umożliwiające dostęp do informacji przechowywanych w systemie komputerowym lub sieci teleinformatycznej,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
(...)
Przemyślenia tego rodzaju pozwoliły prokuraturze na wydanie postanowienia o umorzeniu postępowania ze względu na brak ustawowych znamion czynu zabronionego (art. 17 par. 1 pkt 2 kpk).
Słowem: dopóki przestępca będzie tylko zbierał dane za pośrednictwem podrobionej strony internetowej, ale nie będzie starał się ich użyć, to nie można mu postawić żadnych zarzutów. Zwłaszcza, że nie ma przełamania lub ominięcia zabezpieczeń -- a nie ma, bo ludzie sami przecież wklepują tam swoje dane...

To coś jak "palił ale się nie zaciągał", lecz w tym przypadku jednak zaciągał (dane), ale nie stwierdzono, iżby coś z nimi robił.

Zadziwiające, że prokurator całkowicie pominął w swoich rozważaniach art. 269b kodeksu karnego, penalizujący wytwarzanie i obrót "narzędziami hakerskimi" oraz pozyskiwanie haseł komputerowych, kodów dostępu i innych danych umożliwiających dostęp do informacji przechowywanych w systemie komputerowym (system ten to zarówno baza użytkowników serwisu społecznościowego jak i ebankowość!) lub sieci teleinformatycznej.

Ale może pominął dlatego, że biorąc pod uwagę taką kwalifikację czynu trzeba by się pewnie bardziej wysilić z uzasadnieniem umorzenia postępowania ze względu na bcp.

Na zakończenie smaczek. Wprawdzie phishing może być dla zawierciańskiej prokuratury za trudny, ale jak powszechnie wiadomo w takiej sytuacji sprawcy robi się kompleksowy kipisz, w trakcie którego zawsze trafią się "dysk HDD oraz płyty CDR z oprogramowaniem komputerowym skopiowanym z naruszeniem prawa autorskiego". A na piractwie... o tak, na piractwie to się prokuratura zna na tyle dobrze, żeby wątek ten wyłączyć z umorzonego dochodzenia w celu prowadzenia w odrębnym postępowaniu.

wyłączenie wątku piractwa

Słuszną linię ma nasza władza, chciałoby się westchnąć...

Komentarze (23)
Pamiętajcie o... opłatach ;-) O dwóch takich co byli do siebie...
1 | 2 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]