Nie głosujcie na skoczków!
 Oceń wpis
   

Wroclaw, Plac Grunwaldzki

Zanim napiszę jakiś tekst dlaczego (mimo wszystko) w wyborach na burmistrza[1] Wrocławia zagłosuję na Rafała Dutkiewicza, pomyślałem sobie, że dobrze będzie wyjaśnić -- dlaczego nie zagłosuję na żadnego skoczka.

Klasycznym skoczkiem jest Wojciech Olejniczak, który kandyduje na municypalski urząd w Warszawie (i ma nawet być ich "czarnym koniem").
Klasyczny model kariery skoczka: poseł i minister, któremu partia "kazała" kandydować w wyborach europejskich, żeby pociągnął jej listę -- co skończyło się przeskokiem do Parlamentu Europejskiego -- więc rzuca mandat poselski i jedzie do Strasburga i Brukseli. Na Wiejskiej zwalnia się miejsce po pośle Olejniczaku, więc wskakuje tam kolejny -- już mocno przypadkowy -- kandydat z listy.
Teraz zaś partyjni macherzy wyliczyli, że eurodeputowany Olejniczak może i ma szanse na powalczenie z HGW -- więc jeśli mu się uda, sytuacja znów się powtórzy: na zwolniony strasbursko-brukselski mandat wskoczy kolejny przypadkowy gość z listy wyborczej.

Podobna sytuacja jest we Wrocławiu, gdzie klasycznym skoczkiem jest Dawid Jackiewicz kandydujący na burmistrza z ramienia PiS. Będąc rajcą miejskim przez rok z haczykiem (2002-2003) zrezygnował (a więc zwolniony mandat w radzie objął jakiś przypadkowy człowiek), bo mu Dutkiewicz zaproponował etat w magistracie. Po 2 latach zrezygnował i z tego, ponieważ udało mu się wejść do sejmu z listy PiS. Teraz Dawid Jackiewicz jest skłonny zrezygnować z mandatu poselskiego i wrócić na posadę w magistracie (co oznacza, że na wiejską znów wszedłby kolejny przypadkowy dwutysięcznik...).

(Wcale nie na marginesie: podobnie odbieram kandydaturę Sławomira Piechoty -- którego naprawdę bardzo lubię -- pewnie i samorządowca z krwi i kości i to związanego z Wrocławiem, który (za zasługi?) poszedł w posły, a teraz chce wrócić do magistratu, rzecz jasna -- robiąc miejsce na Wiejskiej kolejnemu z listy...)

Słowem: nie ufam politykom, którzy co rok kandydują gdzie popadnie, tylko dlatego, że partyjna wierchuszka uważa go za doskonały generator głosów wyborców. Jeszcze gorzej, jeśli skutkiem tych roszad jest permanentne zwalnianie zajmowanych stanowisk i obsadzanie ich przez całkowicie już przypadkowe osoby.
Bo jak tu zaufać komuś, dla kogo zajmowane stanowisko jest tylko odskocznią do następnej fuchy -- skąd z łatwością można przeskoczyć jeszcze dalej?...

 

[1] dla mnie włodarz miasta to burmistrz, pasowanie burmistrzów większych miasteczek na "prezydentów" wydaje mi się jakieś pretensjonalne

Komentarze (38)
7 z tygodnia (III) O wyborach sędziów Trybunału...

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]