Nabieraczek
 Oceń wpis
   

motto na dziś: "Należy wskazać, iż na wszystkich rejestrujących się w serwisie użytkownikach ciąży prawny obowiązek podawania prawdziwych danych osobowych, gdyż podawanie fałszywych danych osobowych wprowadzających drugą stronę umowy w błąd może stanowić czyn zabroniony z art. 286 kodeksu karnego" -- Ireneusz Lejczak, specjalista ds prawnych Eller Service, administratora serwisu Pobieraczek.pl, w odpowiedzi na pytania Dziennika Internautów.

Pamiętacie jak półtora roku temu pisałem o kwestiach zapisywania się do Naszej Klasy przez dzieci pozbawione pełnej zdolności do czynności prawnych oraz przez te, które mają ją ograniczoną (por. Nasza klasa - jeszcze więcej problemów prawnych oraz Nasza klasa - jednak problemu nie ma ;-)? Nie będę ukrywał, że mam wrażenie, że gdyby niektórzy wówczas spróbowali przeczytać ze zrozumieniem to, co miałem do napisania, pewne rzeczy byłyby jaśniejsze...Przyznać muszę, że afera Pobieraczka niespecjalnie mnie interesuje. Ot, kolejny biznes golący jeleni, którzy muszą mieć specjalny serwis i program do ściągania szmelcu z internetu, a w dodatku "oferującego dostęp do ponad 99000 dyskusyjnych"(?). W sumie skoro są jelenie, które chcą i mogą płacić i obdarowywać się wirtualnymi bukietami kwiatów, to dlaczego nie mogą być inne jelenie -- płacące za dostęp do torrentów czy grup dyskusyjnych? 

(Odrębną sprawą jest to czy Pobieraczek.pl w prawidłowy sposób informuje klientów o tym, że owo "testowanie przez 10 dni" w rzeczywistości wiąże się z zawarciem umowy "na zawsze", od której można odstąpić w ciągu 10 dni od jej zawarcia -- par. 4 ust. 6 regulaminu. Owszem, mógłbym powiedzieć, że zawsze warto czytać regulaminy, ale mogę też powiedzieć, że sam czasem czuję się zwolniony z takiego obowiązku, jeśli w moim przekonaniu wyjaśnienia są dostatecznie jasne i jednoznaczne).

Rozbawiła mnie jednak dziś informacja, że Pobieraczek wychodzi z założenia, że każdy, kto przy rejestracji poda nieprawdziwe dane osobowe, może podlegać odpowiedzialności karnej za oszustwo (art. 286 par. 1 kk).

Wypowiedź padła w kontekście doniesień, że sporo "umów" z Pobieraczkiem zawarły dzieci, które musiały przełamać pobieraczkowe "zabezpieczenia" -- w postaci konieczności podania wieku usługobiorcy -- aby cieszyć się możliwościami serwisu. Jak bowiem mówi cytowany przez DI Ireneusz Lejczak, jeśli w Pobieraczku spróbuje zarejestrować się osoba nieletnia, wyskakuje komunikat "PRZEPRASZAMY, USŁUGA DOSTĘPNA TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH", zatem jeśli któryś dzieciak podał fałszywą datę urodzenia -- oszukując w ten sposób Pobieraczka -- to Pobieraczek naśle na nie prokuratora, a za wszystko i tak zapłacą rodzice.

W oryginale brzmiało to "Nie można zapominać, że w przypadku uznania przez sąd umowy za nieważną serwisowi Pobieraczak.pl będzie przysługiwało roszczenie odszkodowawcze od osoby zobowiązanej do nadzoru nad osobą niepełnoletnią, co wynika wprost z art. 427 kodeksu cywilnego", ja jednak, zanim skłonię P.T. Czytelników do dywagacji na temat prawnych aspektów zawarcia przez dzieciaka umowy ze zbójnickim serwisem internetowym dla jeleni jako skutku braku nadzoru ze strony rodziców, co powoduje szkodę w majątku usługodawcy -- w dodatku szkoda najwyraźniej wyrządzona została poprzez zawarcie umowy przez osobę pozbawioną zdolności do czynności prawnych (czyli umowy nieważnej, bo zawartej z naruszeniem art. 14 par. 1 kc, a skoro nieważnej, to jednak nie ma umowy...) powiem tylko tyle: mam niejasne wrażenie, że Nabieraczek nadal chce nas po prostu nabierać.

Komentarze (19)
Wściekły urzędnik znów... Ankieta: kto powinien zostać...

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]