O przepisowych światełkach rowerowych
 Oceń wpis
   

lampka Knog Frog na rowerze BianchiKontynuując tematy okołorowerowe, bo nadal przychodzi trochę korespondencji po tekście poświęconym obowiązkowemu wyposażeniu rowerów, przypomnijmy, że każdy rower poruszający się po drogach publicznych musi mieć zamontowane:

 • światło pozycyjne białe lub żółte selektywne z przodu (pozycyjne, czyli nie odblask -- ten można sobie dołożyć ekstra); światło to nie może być migające!;
 • światło pozycyjne czerwone z tyłu (może mrugać);
 • odblask czerwony z tyłu o kształcie innym, niż trójkątny;
 • przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec (proszę mnie już nie przekonywać, że piasta bez wolnobiegu jest hamulcem ;-)
 • dzwonek rowerowy lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku (i nie, nie znam dźwięku wydawanego przez Airzound, przeto nie wiem czy mieści się on w przepisach).

W paru listelach zwrócono mi uwagę, że warto dopisać jeszcze parę zdań o sposobie mocowania owego oświetlenia, bo Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (określające także wymagany osprzęt rowerów) wcale nie daje w tym zakresie wolnej ręki.

I owszem, aparat państwowy dba nawet o to, by owe lampeczki zostały przywieszone do rowerków w sposób zgodny z wymogami określonymi w par. 56 rozporządzenia. I tak:

 • światełka nie mogą być zamontowane niżej niż 35 cm ponad powierzchnią jezdni, ale i nie wyżej, niż 90 cm od jezdni (pomierzyłem kierownicę mojego Treka i wyszło, że jeśli miałbym tam lampeczkę, to byłaby ona jakieś 6 centymetrów za wysoko... a jeśli zdarzało mi się pedałować z Petzlem na czole to już w ogóle kryminał ;-)
 • światełka nie mogą być "byle były" -- ich jasność musi być wystarczająca dla ujrzenia blasku z odległości 150 metrów (dotyczy to zarówno świateł pozycyjnych jak i odblasków);
 • w żadnym przypadku nie jest dopuszczalne, by światło czerwone było widać z przodu, a jasne z tyłu (czasem widzę osoby, które obwieszają się odblaskami jak popadnie...);
 • dopuszcza się zamontowanie żółtych odblasków widocznych z boku (tym razem mowa o "żółtym samochodowym", który ponoć ma wpadać w pomarańczowy -- wcześniej był to "żółty selektywny"), acz -- tu znów niespodzianka -- literalnie dopuszczalne jest tylko po jednym odblasku na każdym kole (par. 56 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia) -- zwracam na to uwagę, bo zwykle można kupić rower nie dość, że z dwoma odblaskami w szprychach, to jeszcze o barwie białej (bądź właśnie tej żółtej selektywnej);
 • podobne odblaski mogą być zamontowane na rowerowych pedałach;
 • co ciekawe przepis nic nie mówi o tym czy można stosować w rowerach opony z paskiem odblaskowym -- i ja to rozumiem, że owszem, można, pod warunkiem, że będzie on koloru żółtego samochodowego (a widywałem tylko białe), no i że będzie to jedyne światło odblaskowe widoczne z boku.

Generalnie zdaję sobie sprawę, że można się zmęczyć od samego czytania o tych sprawach, więc jako remedium na nudę proponuję troszkę popedałować ;-) 
 

PS na zdjęciu lampka Knog (ale nie model Frog, jak jest napisane w podpisie) zamontowana do sztycy roweru Bianchi Via Nerone 7 (w obowiązkowym kolorze celeste), autor zdjęcia to Andy Wana, zaś zdjęcie rozpowszechniono na licencji CC-BY-NC-ND 2.0.

Komentarze (17)
Skuteczność zawarcia umowy z... Rusza sprawa wycieku danych...
1 | 2 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-12-10 14:51
Kancelariaprawna24h:
Odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą kredytową
Ciekawe informacje o nieautoryzowanych transakcjach i pomoc w odzyskaniu pieniędzy od banku[...]
2017-12-06 13:17
Fred Joseph:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na spłatę rachunków, dlatego[...]
2017-11-29 20:56
James Roland:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Jestem James Roland, z Polski. Kilka miesięcy temu moja firma poniosła wielką stratę. Niedługo[...]
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]