Układ scalony
 Oceń wpis
   
Lubię takie kwiatki. Bez nich życie blogera piszącego o prawie byłoby jak smutny redaktorki pisma lajfstajlowego po przejściu Kusznierewicza na emeryturę: pokazano kolejne projekty ustaw reformujących zawody prawnicze.
Tym razem pomysły polega na scaleniu korporacji radców i adwokatów (a nawet notariuszy!) w jedną całość oraz wprowadzeniu jednolitego "bardzo trudnego" egzaminu państwowego uprawniającego do wykonywania zawodu.

Jestem za a nawet przeciw. Oczywiście popieram pomysł, że powinna być jedna korporacja, bo fałszywa konkurencja pomiędzy adwokatami i radcami prawnymi przynosi rynkowi usług więcej szkody niż pożytku, a ponadto wprowadza w błąd klientów.
Byłbym jeszcze bardziej szczęśliwy, gdyby reforma doprowadziła do zrzucenia z piedestału notariuszy: większość z nas doskonale wie skąd wzięła się większość rejentów, którzy weszli do zawodu przed 1989 r. (nie, nie chodzi o politykę). Przecież to zwykły stempelek, który ma potwierdzać autentyczność czynności prawnej, zaś górnolotne słowa o "zawodzie zaufania publicznego" to bajki dla grzecznych dzieci.

Nie będę owijał w bawełnę: byłem parę razy w sądzie i widziałem takich "profesjonalistów", że gdyby klient potrafił ocenić jego umiejętności dawno wymówiłby pełnomocnictwo. Ale jeśli partacz w todze jest nie do ruszenia: rada nie da go skrzywdzić, zaś przepisy kpc o informowaniu samorządu o kardynalnych błędach pełnomocników są w zasadzie martwe.
Łobuzów i naciągaczy nie odfiltruje nawet najtrudniejszy egzamain. Nie łudźmy się - jest wielu aplikantów (oraz radców, prokuratorów, sędziów), którzy mogą założyć togę wyłącznie dzięki szerokim plecom i scentralizowanie egzaminu niewiele zmieni.

Mydleniem oczu jest także "otwarcie" dostępu do zawodów prawniczych poprzez stworzenie dodatkowej - trzystopniowej! - grupy zawodowej doradców prawnych. Taki salon odrzuconych nigdy nie będzie mógł realnie zagrozić monopolowi adwokatów i radców prawnych. Konkurencja cenowa nie będzie dotyczyła najzamożniejszych klientów, zaś na sprawach konsumenckich oraz pracowniczych trudno będzie sobie choćby wyrobić nazwisko.
Mówiąc wprost: obawiam się, że pojawienie się korporacji doradców prawnych byłoby na rękę dotychczasowym rekinom branży, zyskaliby bowiem idealnego chłopca do bicia.

Jedynym racjonalnym rozwiązaniem może być realne otwarcie rynku usług prawniczych. Każdy absolwent prawa powinien mieć możliwość wykonywania zawodu, do którego przygotowywał się - w lepszy lub gorszy sposób - przez pięć lat studiów.
O tym czy ktoś jest dobrze czy kiepsko przygotowany do świadczenia usług prawniczych nie powinny decydować układy w radzie bądź skuteczność politycznego lobbyingu, lecz wyłącznie czyste, równe dla wszystkich i jednoznaczne kryteria rynkowe.

Słowem: uważasz, że dasz sobie radę to zakładaj kancelarię, spróbuj pozyskać klienta, zarób na czynsz, na papier do drukarki, na ZUS (nie, ZUS trzeba rozwiązać), załatw sprawę, utrzymaj klienta. Jesteś dobry - tych klientów będziesz miał tylu, że nie dasz rady sam ich obsłużyć, więc albo zatrudnisz ludzi albo wejdziesz w spółkę z partnerem. Jesteś kiepszczak - zamkniesz interes i pójdziesz pracować do kogoś, pod jego kierownictwem.
Komentarze (14)
Lustracja dziennikarzy Co umi papuga?
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]