W poszukiwaniu granic bzdury
 Oceń wpis
   

The Tomb of Luise John from Peiskerwitz / Piskorzowice

Jakie tematy zainteresowały naszą prokuraturę na tyle mocno, by wszcząć -- teraz, w połowie maja 2011 roku -- śledztwa? Temat pierwszy to tajemnicze pojawienie się pod Strzałkowem tablicy mówiącej o rzekomym zamordowaniu żołnierzy Armii Czerwonej w polskich obozach śmierci; temat drugi to śledztwo dotyczące internetowych komentarzy dotyczących ministra Sikorskiego.

W sprawie tablicy organy ścigania wspięły się na Everest swoich możliwości: z corpus delicti zebrano linie papilarne (trzeba wierzyć, że są to odciski sprawców), będą podjęte próby identyfikacji osób posługujących się tymi odciskami palców. 
Nie gorzej rozwija się akcja w sprawie internowanych internetów: okazało się, że interes publiczny wymagał wszczęcia postępowania z art. 212 kk z urzędu (nadal się zastanawiam jakie są kryteria tego wspaniałomyślnego gestu), szef MSZ otrzymał status pokrzywdzonego. Teraz ustalane są adresy IP komputerów, z których wyszły rzeczone posty, a w dodatku "dosłownie w tej chwili siedzi adwokat-notariusz [ki diabeł?] który spisuje te wpisy po to, żeby móc je przedstawić sądowi".

Wpisywanie do kodeksów przestępstw polegających na stawianiu różnych pomników -- różnych od aktualnego zapatrywania lokalnych władz -- jest równie absurdalne jak łapanie aktorów za chodzenie w mundurach albo w majestacie prawa winnych opowiadania głupot. Wszystkie te straszne rzeczy są o wolności słowa, a -- ja się będę upierał choćby nie wiem co -- nie można sadzać ludzi do więzienia za opowiadanie niestworzonych rzeczy. Z punktu widzenia realizacji prawa do gadania głupot nie ma znaczenia czy mołojcy z Krasnoj Armii zostali zamordowani w obozach śmierci, czy też po prostu zmarli na tyfus, toteż marnowanie publicznego grosiwa na zbieranie odcisków palców z tablicy, na której głupoty te wypisano jest zbyteczne.
Jakby na to nie patrzeć radzieckie patrzenie na zbrodnię Katyńską także różni się od naszego -- jeszcze tego brakuje, żeby moskiewscy prokuratorzy występowali z listami gończymi za Polakami...

Nie inaczej samo zapatruję się na krucjatę ministra Sikorskiego; a zresztą: nawet jeśli chce mu się zmieniać świat, powinien robić to za swoje -- tymczasem z niejasnych dla mnie przyczyn w sukurs idzie mu aparat państwa, wszczynając postępowanie z urzędu. Że niby polski Minister Spraw Zagranicznych jest tak słaby, że głupawy anonimowy bluzg jest w stanie poniżyć go w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danej działalności?!

I jeszcze jedno: nie wiem czego ma dowieść badanie odcisków zdjętych z tablicy, ale obawiam się, że prokuratorzy mogą zechcieć pójść -- podobnie jak w znanych mi przypadkach dotyczących pomówienia w sieci -- po linii najmniejszego oporu. Otóż po ustaleniu adresu IP organy ścigania nie wychodzą poza schemat: wystąpić do dostawcy internetu o dane abonenta usługi i... przedstawić zarzuty (albo nawet załadować wyrok nakazowy) na nazwisko owego abonenta! Utożsamianie osoby, która płaci za łącze internetowe z autorem wszystkiego, co się w internecie opublikuje z tego łącza jest nagminnym błędem organów ścigania -- i jest to jeszcze jedna przyczyna, dla której nie ufam reakcjom na krucjatę szefa MSZ.
(Na marginesie, bo mi się przypomniało: równie niepoważne jest poważne traktowanie dowodów na treść strony internetowej w postaci poświadczonych przez notariusza wydruków -- bo o tym chyba mówi minister Sikorski -- ponieważ zmanipulowanie treścią tego co zobaczy rejent jest wcale nie takie trudne.)

 

PS na zdjęciu grób Louise John (a raczej to, co z niego zostało) we wsi Peiskerwitz (a raczej tym, co z niej zostało). Nie róbmy ściemy, jest mnóstwo strasznie wstydliwych rzeczy pochowanych i zapomnianych wokół nas.

Komentarze (9)
Internet internowany Niech będzie i Nextbike, byle...
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]