Paragrafem w biedne charty
 Oceń wpis
   

chartPoczytałem sobie co Gazeta ma do powiedzenia o hodowli chartów ("Zabiorą ci psa, jeśli nie masz dużego ogródka z wybiegiem"), sprawdziłem, że jest już buzz na psich forach -- i chciałem z miłą chęcią zrąbać Ministerstwo Rolnictwa, ale na szczęście przyszło mi do głowy, że warto zapoznać się z projektem omawianego rozporządzenia.

Zapoznałem się, przeczytałem nawet uzasadnienie, poczytałem uwagi MSWiA (którym poświęcę akapit poniżej) i chociaż bardzo chciałbym się przyczepić do Ministra Rolnictwa -- nie rozumiem całego szumu.
Jest jeszcze inne rozwiązanie:  że nie rozumiem rozporządzenia, które oczywiście nie tylko jest durne, ale i źle je napisano. Ale na pewno nie ma tam tego, o czym mowa.

Kluczowy przepis brzmi (stąd można pociągnąć PDF, który zajumałem ze strony MinRol):

§2. 1. Charty rasowe oraz ich mieszańce hoduje się i utrzymuje:
1) bez uwięzi
2) w pomieszczeniach z dostępem do wybiegu lub
3) w kojcach wydzielonych w pomieszczeniach lub na wybiegu

Od razu mówię: wytłuściłem spójnik "lub", albowiem zgodnie z przyjętymi zasadami logiki zdanie "A lub B" oznacza, że będzie A lub będzie B, człowiek ma wybór, a zastosowanie się do A lub zastosowanie się do B będzie równie dobre.
Przekładając to na powyższy cytat można powiedzieć, że wolą MinRola dopuszczalne będzie hodowanie chartów rasowych zarówno w pomieszczeniach z dostępem do wybiegu lub w odrębnych kojcach wydzielonych w obrębie pomieszczeń lub w kojcach, które są ustawione na wybiegu.

W żadnym przypadku nie oznacza to, że nie będzie mógł hodować chartów ktoś, kto nie ma domku z ogródkiem. Przekonuje mnie o tym także brzmienie par. 3, zgodnie z którym pomieszczenie oraz wybieg przeznaczony dla chartów ma być zamknięte w taki sposób, by zwierzę nie uciekło, bądź osoba postronna tam nie weszła. (Inna sprawa: jak ministerstwo chce sprawdzić, czy chart trzymany w pomieszczeniu ma wydzielony kojec, czy aby nie przesiaduje na kanapie, przed telewizorem??!)

Osobną sprawą jest ogólna absurdalność tego rodzaju przepisów. Teraz przyszedł czas na rozporządzenie w sprawie hartów, później będzie o owczarkach, później o pudlach czy goldenach. Ba, wszystkie będzie wydawać Minister Rolnictwa, który przecież na psach się niewątpliwie zna (podobnie jak znają się organizacje wskazane jako wytypowane do konsultacji projektu: jest tam i ZZR "Ojczyzna", i "Samoobrona" a nawet Centrum Młodych Rolników...)

Dlatego cieszyć może bezpardonowa krytyka projektu, którą wystosowało -- słuchajcie, słuchajcie -- MSWiA (cytuję za Forum Posokowców):

WEJŚCIE W ŻYCIE ROZPORZĄDZENIA W PROPONOWANYM BRZMIENIU WYWOŁA NASTĘPUJĄCE SKUTKI:

1) spowoduje przekazanie do schronisk wszystkich chartów, które obecnie mieszkają ze swoimi właścicielami w mieszkaniach (bez wybiegu); uczyni przestępców z kilkuset miłośników chartów, którzy po wejściu w życie nowych przepisów nie będą w stanie przeprowadzić się z miast do „domku z ogrodem” i nie oddadzą swoich psów pod opiekę schronisk;
2) uniemożliwi zapewnienie chartom tak potrzebnego tej rasie ruchu bezwzględnie zakazując spuszczania tych psów ze smyczy na każdym skrawku Polski (poza wydzielonymi pomieszczeniami i zamkniętymi wybiegami);
3) drastycznie ograniczy pogłowie wszystkich ras chartów w Polsce, doprowadzi do zaniku w Polsce rasy charta polskiego, stanowiącego część naszej polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa;
4) zniechęci miłośników psów do utrzymywania chartów, jako rasy zagrażającej bezpieczeństwu ludzi;
5) spowoduje utratę przez właścicieli chartów zaufania do własnego Państwa i tworzonego przez nie prawa;
6) ośmieszy nasz kraj w międzynarodowym środowisku kynologicznym.

 

 Abstrahując od -- moim zdaniem -- błędnego rozumowania w pkt 1 powyżej, MSWiA pięknie rozwinął, w uzasadnieniu, tezę postawioną w pkt 6 tej wyliczanki:

Rzekomo „projekt Rozporządzenia jest zgodny z prawem Unii Europejskiej”, jak podkreślono w Uzasadnieniu. Czy autorzy projektu mogą wskazać, w jakim kraju Unii hodowcom i właścicielom chartów są stawiane podobne ograniczenia? Naszym zdaniem po wejściu w życie Rozporządzenia w takim kształcie bylibyśmy ewenementem na skalę europejską. Już teraz jesteśmy jedynym krajem w zjednoczonej Europie, w którym istnieje obowiązek posiadania pozwolenia na charta.

Dobre, bo szczere i prawdziwe. Pozostaje mi tylko liczyć na to, że minister Jerzy Miller utrzyma wskazany poziom zdrowego rozsądku we krwi.

PS na zdjęciu łeb charta. Fotka zajumana z Wikipedii, autor Sahra1997, licencja CC-BY-SA 3.0.

Komentarze (12)
Big Chlebowski Jakie przestępstwo popełnił...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]