Wściekły urzędnik znów zaatakował amstaffa!!!
 Oceń wpis
   

Nie wiem czy P.T. Czytelnicy pamiętają: jakieś 4 lata temu psy zaczęły gryźć ludzi. Nie było tygodnia, w którym media nie przyniosły informacji: pies pogryzł dziecko, pies rzucił się, pies to, pies tamto.

Na fali tych wydarzeń powstał nawet projekt zmian przepisów zaostrzający warunki posiadania psów, a do niej -- nowa, jeszcze lepsza lista ras uznawanych za agresywne.
Na szczęście prezydent Kwaśniewski ustawę zawetował (to jedno z nielicznych wet, które poparłem z całego serca). Po czym dość szybko plaga pogryzień się skończyła; nie to, żeby psy już w ogóle nie gryzły ludzi, ale chyba się naprawdę przestraszyły, bo liczba takich zdarzeń zmniejszyła się radykalnie.

Niestety, jestem pełen obaw, że lada moment znów się zacznie. Najpierw psy zaczną gryźć ludzi, a następnie znajdą się znawcy, którzy będą wiedzieć najlepiej jak rozwiązać problem (coś jak łódzcy rajcy, którzy uchwalili, że psom nie wolno szczekać).

Oto MSWiA zamierza rozszerzyć listę ras uznawanych za niebezpieczne o amstaffa (a może o "amstafa", bo tak napisano w notatce IAR?)
Powód? "W przeszłości, wskutek lobbingu hodowców, Związek skrócił wykaz ras agresywnych z ponad trzydziestu do jedenastu. Nie umieścił też na niej mieszańców."

To zdanie jest nieprawdziwe, ale nie od dziś wiadomo, że prawda jest nieważna, kiedy trzeba coś/kogoś załatwić.
Prawda jest taka: był projekt zmian w rozporządzeniu Rady Ministrów rozszerzający listę ras. Pojawiły się na niej, bagatela, 33 rasy, m.in. owczarek niemiecki i hovawart (sic!), owczarek francuski Beauceron (ale nie było już owczarka francuskiego Briard -- pewnie "specjaliści" pomyśleli, że to taki duży jork ;-) był Bouvier des Flandres -- ale tej śmietanki killerów nie zaszczycił swą obecnością owczarek belgijski, i to nawet w odmianie malinois.
Ustawa upadła, upadła też wizja wciśnięcia właścicieli normalnych pracujących psów w kierat biurokratycznego poddaństwa.

Dziś jest pomysł, żeby "wygasić" -- czytajcie dokładnie, nie chodzi o żadne bezpieczeństwo, o nałożenie na posiadaczy tych psów obowiązku zadbania o to, co jego pies robi, chodzi po prostu o likwidację tych psów -- rasę american staffordshire terrier, tylko dlatego, że jeden ktoś nie dopatrzył prawidłowego wychowania i socjalizacji zwierzaka, a ktoś inny nie doczytał.
Chodzi też o to, żeby 5 tys. zł kary płacił właściciel, który wyprowadza amstaffa na spacer bez kagańca; jak rozumiem zdaniem prezeski Fundacji w Ochronie Zwierząt Maja (gdzie tę organizację można znaleźć w internecie?) dla "normalnych bezkagańcowych" zostanie art. 77 kw i grzywna do 250 złotych, ale dla amstaffowców kara powinna być 20-krotnie wyższa (!) -- i to jest jak najbardziej w porządku.

Wybaczcie troszkę chaotyczny i emocjonalny tekst, ale u licha -- nie mogę czytać takich niedorzeczności z tezą. Psy ratują życie ofiarom trzęsień ziemi, wyławiają topielców, odnajdują zagubionych, pracują z chorymi dziećmi, służą jako przewodnicy niewidomych, pomagają policji utrzymać porządek, bawią i umilają życie mniej więcej co czwartemu Polakowi.
W zamian spotyka je z naszej strony w zasadzie wyłącznie generalne narzekanie na kupy na trawniku (potłuczone butelki, rozwalony gruz po remontach i nagminnie wywalane na śmietniki okiennice wydają się być mniejszym problemem) oraz wzmagany co jakiś czas antypsi FUD.
W Czeskiej Republice (i nie tylko) pies może towarzyszyć przewodnikowi w knajpie, u nas tabliczki z zakazami coraz częściej pojawiają się tabliczki zakazujące wstępu ze zwierzętami. A w sklepach musi się odbywać jakaś wielka akcja, żeby niewidomy mógł wejść i zrobić zakupy ze swoimi oczami.

A teraz popatrzcie sobie na malinoisy w akcji. Ten film jest G.E.N.I.A.L.N.Y.

 

Komentarze (64)
Nieuczciwa konkurencja w AdWords... Nabieraczek
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]