Doradca prawny pełnomocnikiem w sprawie rozwodowej
 Oceń wpis
   

Ciekawy news w kontekście niedawnych dywagacji kto może być pełnomocnikiem sądowym: jak pisze "Rzepa" pewien doradca prawny pozwał Skarb Państwa, a to dlatego, że sąd okręgowy odmówił mu prawa reprezentowania klientki w sprawie rozwodowej.

Rzecz w tym, że przytaczany niedawno przeze mnie art. 87 par. 1 kpc zezwala na występowanie przed sądami nie tylko adwokatom i radcom prawnym, ale i najbliższej rodzinie, stałym zleceniobiorcom oraz "osobie sprawującej zarząd majątkiem lub interesami strony". Ów doradca prawny -- tak piszą w "Rzepie" -- miał z klientką umowę, zgodnie z którą zobowiązał się do wykonywania zleconych czynności dotyczących spraw majątkowych i niemajątkowych, i w oparciu o tę właśnie umowę klientka udzieliła mu pełnomocnictwa w sprawie rozwodowej.
Na pierwszej rozprawie sąd nie znalazł przeszkód dla tego rodzaju reprezentacji, jednak już kolejna rozprawa przyniosła nieoczekiwany obrót sprawy -- sędzina zmieniła zdanie, odmówiła prawnikowi prawa do dalszego stawania w sądzie; prawnik poczuł się tym na tyle skonfundowany, że wystąpił z powództwem, albowiem podważono jego wiarygodność w oczach klientki (tyle za "Rzepą" cały czas).

A ja się z nim zgadzam -- i nie zgadzam.
Nie zgadzam się ze stanowiskiem, iżby pełnomocnictwo do prowadzenia sprawy rozwodowej mogło wynikać z umowy o zarządzanie majątkiem lub interesami. Rzecz w tym, że z art. 87 par. 1 kpc wyraźnie wynika, iż umowa taka może dotyczyć wyłącznie kwestii majątkowych -- zarządzania majątkiem lub interesami, przy czym przez "interesy" należy rozumieć właśnie kwestie materialne, majątkowe, zawodowe (nie mieści się zatem umowa o wychowanie dzieci albo o dobre samopoczucie). Ergo zleceniobiorca może zostać pełnomocnikiem wyłącznie w sprawach majątkowych.
Tymczasem postępowanie rozwodowe (art. 436 i nast. kpc) jest oczywiście ustawione jako niemajątkowe, a jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, wystarczy sprawdzić rodzaj opłaty sądowej (opłata stała, która bardzo rzadko dotyczy spraw majątkowych), i nawet jeśli w jego toku rozpoznaje się niezwykle ważkie kwestie o charakterze majątkowym -- podział dorobku, alimenty, etc. -- to niezaprzeczalnie istotą postępowania jest rozdzielenie węzła małżeńskiego.

Dlatego też jestem zdania, że opisywana przez gazetę sędzina nie miała innego wyjścia, jak odmówić doradcy prawnemu prawa reprezentowania jego klientki w sprawach rozwodowych.

Inną sprawą jest natomiast to czy takie ograniczenie ma sens. Czytelnicy Lege Artis wiedzą co o tym myślę: ano myślę, że jeśli udzielająca pełnomocnictwa miała ochotę na udzielenie pełnomocnictwa owemu doradcy prawnemu, to żaden przepis nie powinien stać jej na przeszkodzie. Wydaje mi się, że kwestie rozwodowe są na tyle delikatne, że niezwykle istotna jest więź zaufania między klientem i pełnomocnikiem -- i żaden sąd, żadna ustawa nie zmieni tego, że klientka ma zaufanie do wybranego przez siebie doradcy prawnego, zarazem żaden przepis prawa nie sprawi, iż nabierze zaufania do radcy prawnego czy adwokata.

Cieszy, że wątpliwości tracą przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, jak np. cytowany przez "Rzepę" SSO Marcin Łochowski, który skwitował cały spór w bardzo logiczny i naprawdę prosty sposób: "adwokat, doradca czy krewny: mój wybór i moja odpowiedzialność".
I tak to powinno wyglądać.

Komentarze (10)
Nieistniejąca oferta Tylko w mBanku: 1,50 za darmową...

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]