UOKiK o zakazie przepisywania preparatów homeopatycznych
 Oceń wpis
   

Balance

Niedowiarkom ku przestrodze: UOKiK uznał nałożony na lekarzy przez Naczelną Izbę Lekarską zakaz przepisywania leków homeopatycznych dostępnych wyłącznie na receptę za bezprawne ograniczenie konkurencji -- i zakazując stosowania niedozwolonej praktyki nałożył na NIL karę w wysokości prawie 50 tys. złotych.

Temat wziął się rzecz jasna ze sporu o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej nocy -- czyli: czy prędzej wykończy cię homeopatia, czy jednak zwykłe "chemiczne" lekarstwo. W toku (jeszcze w 2008 r.) awantury samorząd medyków potępił stosowanie homeopatii i różnych "pokrewnych nienaukowych metod" jako odmianę medycyny alternatywnej "która proponuje stosowanie bezwartościowych produktów o nie zweryfikowanym naukowo działaniu" -- bo oczywiście cała afera ze świńską grypą i szczepionką na H1N1 była stuprocentowo zweryfikowana -- działając rzecz jasna w interesie pacjentów (bo UOKiK działa tylko w interesie producentów tych bezwartościowych produktów -- czego rzecz jasna Izbie nikt by nie śmiał zarzucić ;-)

Mało tego: w ramach lobbowania przeciwko owym czarom-marom Naczelna Izba Lekarska zdecydowała się wystosować apel do parlamentu oraz ministerki zdrowia -- to już mnie naprawdę śmieszy, bo przecież z punktu widzenia NIL skandalem powinno być odkrycie penicyliny, zwłaszcza, że -- cytuję za Wikipedią -- nastąpiło ono przypadkiem, a to w taki sposób, że "w wyniku bałaganu w laboratorium, na resztkach pożywienia zaczęły wzrastać drobnoustroje" (dziś Fleming miałby postępowanie dyscyplinarne za brud w menzurkach i zagniatanie chleba z pajęczyną?)

Dość jednak rzec, że takie zachowanie związku przedsiębiorców jest zdaniem UOKiK (i niżej podpisanego) szczególnie niebezpieczne -- choćby dlatego, że przynależność do samorządu lekarzy jest obowiązkowa, zaś sankcje za naruszenie tej ich "etyki" -- bywają surowe.
Co istotne natomiast -- Urząd zastrzega to w komunikacie dla prasy -- w toku postępowania nie badano właściwości leczniczych tych preparatów: zadaniem UOKiK jest li tylko rozbijanie porozumień kartelowych i innych zmów, których celem jest ograniczanie dostępu do legalnie dopuszczonych do obrotu produktów.

Naczelna Izba Lekarska może się odwołać od decyzji Prezeski Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dla porządku: tu link do decyzji DOK-6/2011 z 25 lipca 2011 r.) -- ja zaś mam nadzieję, że to zrobią. Co nie znaczy, że mam nadzieję, że w odwołaniu odniosą sukces (co nie oznacza, że mam merytoryczne zdanie nt. wyższości bądź niższości homeopatii).
 

PS na obrazku: sympatyczna homeopatyczna gąsieniczka.

Komentarze (33)
O wolności posiadania broni palnej Piramidalny konflikt interesów...

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]