O pierwszeństwie przejazdu na przykładzie z życia wziętym
 Oceń wpis
   

wypadek z udziałem rowerzysty to bardzo niebezpieczna sprawa

I jeszcze dwa słowa o rowerzystach, którzy są normalnymi, pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego: skręcając na skrzyżowaniu w lewo ustępuje się pierwszeństwa przejazdu każdemu, kto jedzie z naprzeciwka i prosto -- nie tylko innym autom (art. 25 ust. 1 prawa o ruchu drogowym).

z PORD:
art. 25. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

Niestety, nadal mam wrażenie, że część kierowców -- zarówno kierowców samochodów, ale i kierujących rowerami... -- zapomina o tej prostej zasadzie, którą można sprowadzić do prostej reguły: przepuszczam tych, którym miałbym przeciąć drogę (chyba że jadę po wyraźnie oznaczonej głównej). Już nie mówię nawet o autach skręcających z przecięciem drogi dla rowerów -- media trąbią, np.: "od soboty obowiązują nowe przepisy prawa o ruchu drogowym. Główna zmiana polega na przywróceniu wykreślonego w 2001 r. przepisu, który daje rowerzyście przejeżdżającemu prosto ścieżką rowerową przez skrzyżowanie pierwszeństwo przed pojazdami, które skręcają i przecinają tę ścieżkę" (i to niezależnie od tego, czy skręca w lewo, czy w prawo, chciałoby się dodać) -- a wielu kierowców nadal robi swoje. rowerzysta jadący po drodze dla rowerów, którą przecina jezdnia, ma pierwszeństwo przed skręcającymi samochodami

Zdarzają się jednak także przypadki (wcale nie tak nieczęsto), iż kierujący pojazdem mechanicznym, któremu zdarza się pojechać w lewo, w ogóle nie patrzy na jadący z naprzeciwka rower. Pół nieszczęścia, jeśli zatrzyma się w porę; ładnie z jego strony, jeśli przeprosi (choćby gestem). Gorzej, jeśli zacznie -- wyłącznie w celu ukrycia swojej wtopy -- pyskować ("jedziesz rowerem, puszczaj samochody" -- sic! -- albo "masz coś do mnie, gościu?").

PS ważne, bo dopiero teraz popatrzyłem na opis do załączonej grafiki. Jest tu napisane, że kierowca ma obowiązek przepuścić rower znajdujący się na przejeździe. Jest to błąd i nieprawda! Zgodnie z art. 27 ust. 1a ROWER MA PIERWSZEŃSTWO przed skręcającym autem ZAWSZE, nie tylko jeśli jest już na przejeździe. Słowem: kierowca musi puścić cyklistę nawet jeśli ten jest przed przejazdem. Dziękuję za uwagę i przepraszam za zamotanie.Bo niestety, to nie jest takie proste: prawidła ruchu drogowego są takie same dla wszystkich, nawet jeśli jest to boczna droga bocznej drogi, i nawet jeśli naprzeciwko jakiegoś Citroena zasuwa byle Trek.
(Co niniejszym dedykuję kierowcy ceczwórki o numerze rejestracyjnym DSW 15544, który tak się przeląkł tego, co zrobił i powiedział, że aż zaczął uciekać po chodniku, a później zawracał na podwójnej ciągłej -- łącznie parę złotych mandatu i ładnych parę punktów by się uzbierało).

Komentarze (30)
Opinie prawne ws. zmian w OFE to... Cukier krzepi. Wódka lepiej. Wie...
1 | 2 | 3 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]