Wieczny nierób i inne smaczki
 Oceń wpis
   

Jak dobrze zacząć dzień od przeglądu prasy. Oto dwa smaczki na piątkowy poranek:

§1 Troszkę w tonacji ministra Czumy i Jego dziedzica (oraz dworu warszawskiego): lubińska policja szuka śmiałka, który odważył się nazwać Krzysztofa Olszowiaka, rzecznika prasowego starostwa powiatowego, "wiecznym nierobem" w anonimowym komentarzu na portalu Lubin.pl.

Co tam się zaczęło dziać, można sobie poczytać właśnie w podlinkowanym wyżej tekście ("Zostało naruszone moje dobre imię i zamierzam wystąpić w tej sprawie do sądu z powództwa cywilnego. Ponieważ nie znam jednak autora tych słów, zwróciłem się do policji o ustalenie IP komputera tej osoby"), przeto policja zaczęła swoje -- jak wygląda taka procedura pisałem dwa miesiące temu (BTW link do tego tekstu dość często wysyłam zapalczywym urażonym postami na forum... zdumiewające, ile w ludziach godności osobistej...) -- a tu mały zonk: naczelna portalu Lubin.pl odmówiła ujawnienia policji adresu IP użytkownika!

Bardzo fajnie brzmią słowa Joanny Michalak, która naprawdę przytomnie uzasadnia odmowę ujawnienia danych użytkownika (szacun!); że aż pozwolę sobie na obszerny cytat z jej tekstu:

Źle się dzieje, kiedy urzędnik odpowiedzialny za kontakty z mediami idzie z nimi na wojnę. Jako rzecznik prasowy - a w tym przypadku także jako były policjant – Krzysztof Olszowiak powinien doskonale znać prawo prasowe i wiedzieć, że żaden redaktor naczelny nie może ujawnić danych swych informatorów czy autorów niektórych publikacji.
Komentarz internetowy nie różni się przecież niczym od listu do redakcji. Jeśli jest wulgarny lub stanowi tzw. groźbę karalną – zostaje automatycznie usuwany. O czym nasi Czytelnicy zdążyli się już nieraz przekonać.
„Wieczny nierób” to – moim zdaniem – ocena, do której każdy ma prawo. A zwłaszcza podatnik, za którego pieniądze opłacani są pracownicy starostwa, w tym także pan Olszowiak.(...)
Gdyby za takie opinie ścigać wszystkich internautów, takich spraw mielibyśmy około stu w miesiącu. Wówczas policja nie zajmowałaby się już niczym innym, jak tylko ustalaniem IP komentatorów.
Gdyby w efekcie tej łapanki nasi Czytelnicy mieli jednak faktycznie zasiadać na sądowych ławach, wówczas fora internautów w ogóle nie miałyby racji bytu, a polska rzeczywistość przypominałaby tę na Białorusi.(...)
Ograniczanie wolności wypowiedzi, w tym także wygłaszanych w wirtualnej sieci, to według mnie jawne łamanie swobód obywatelskich i powrót do czasów cenzury.(...)

Pogląd o prawie prasowym rzekomo chroniącym użytkowników for dyskusyjnych jest... dyskusyjny, co nie zmienia faktu, że temat budzi duże emocje w sferze osobistej, nie prawnej ("Czy osoba która napisała "wieczny nierób" jest pracownikiem pewnej instytucji samorządowej? I to jest powodem, że redaktor naczelna broni anonimowości niczym niepodległości? Ja nic nie sugeruje tylko pytam." -- to komentarz z wczoraj, podpisany Olszowiak, a więc być może pochodzący od zainteresowanego).

... a ja ze swojej strony proponuję rzecznikowi prasowemu, aby pozwał cały internet. Wikipedii już nie pozwie -- był ktoś przed nim -- ale zawsze może być pierwszym, który po prostu zakaże pisania takich rzeczy w internecie. 

§2 I kolejna ciekawa sprawa, z Białych Błot: ponieważ płot wokół boiska typu "Orlik" jest za niski, piłki często przelatują górą i wpadają na ogród sąsiadowi. Ten do czasu cierpliwie odrzucał je grającym, ale się zmęczył, więc teraz... policja grozi mu postępowaniem o przywłaszczenie mienia.

Żeby była jasność: on nie zabiera tych piłek, nie odmawia ich oddania, nie ukrywa i nie sprzedaje później na Allegro. Po prostu facet stracił cierpliwość i nie stoi już w ogrodzie czekając aż kolejne genialne uderzenie polskiego zawodnika poszybuje w kosmos -- i na jego rzodkiewkę.
W sprawę wmanewrowała się policja, jak pisze Gazeta, do nieszczęśnika przyjeżdża radiowóz w poszukiwaniu zaginionej Arki (przepraszam: piłki).

Faktycznie coś komuś na głowie stanęło, skoro można przypuszczać, że jeśli przestanę odrzucać przedmioty przypadkowo przedostające się od sąsiada, to można mi zarzucić przestępstwo przywłaszczenia. 

§3 I ostatni smaczek: człowiek, który w przypływie szczerości wyznał w ZUS-ie "należałoby was wysadzić" jednak nie pójdzie do pudła. Chodziło o to, że wkurzony indolencją tej faraońskiej struktury 67-letni petent (petencina, chciałoby się rzec...) w pewnym momencie nie wytrzymał i w przypływie szczerości rzucił im takie słowo. A panie z okienka potraktowały to jako groźbę karalną...

Tytuł tekstu w Gazecie jest wprawdzie dość mylący (Sąd nie ukarał...), bo jednak jak się wczytać w tekst to się okazuje, że sąd w sumie uznał go winnym zarzucanego czynu (!) i tyle dobrego, że warunkowo umorzył postępowanie na rok probacji.
Sąd (to sąd w Kędzierzynie-Koźlu, więc nic mnie nie zdziwi -- swego czasu miałem do czynienia z tamtejszą "czwórką"...) stwierdził, że przestępstwo groźby karalnej ma miejsce wówczas, kiedy "ktoś się ich przestraszy", a tymczasem panie z okienka oczywiście gróźb petencika się bardzo przeraziły...

Czytam art. 190 par. 1 kk, gdzie nadal jak wół napisano, iż "Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym u.z.a.s.a.d.n.i.o.n.ą. obawę, że będzie spełniona" -- uzasadnioną obawę, czyli taką, która obiektywnie może wzbudzać strach...

Miłego piątku, PT Czytelnicy tego (jeszcze legalnego) lubczasopisma.

Komentarze (5)
Czuma: zamknąć gębę Katarynie! Czy Google Street View narusza...
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]