Piękny serwis dla pięknych i jego zaczarowany regulamin
 Oceń wpis
   

logo tylkopiękni.plGrzegorz Marczak (Antyweb.pl) wyłapał pewną ciekawostkę, której warto poświęcić dwa zdania. To serwis TylkoPiękni.pl -- w sumie coś dla mnie -- aczkolwiek (już słyszę rzewne westchnięcia Czytelniczek) nie tylko dlatego, że jestem przepiękny ;-)
Serwis TylkoPiękni.pl jest interesującym przypadkiem dla mnie jako dla prawnika. A to za sprawą pięknych kwiatków w regulaminie.

Zasadnicza sprawa, na którą zwróciłem uwagę właśnie dzięki Grzegorzowi: jak głosi regulamin (a dokładnie par. 5 ust. 5 regulaminu, ale ten pierwszy par. 5, ale drugi ust. 5... nie rozumiecie? To proste: w regulaminie TylkoPiękni.pl są dwa paragrafy oznaczone piątką, z czego ten pierwszy składa się z ustępów od 1 do 6 oraz od 1 do 7 ;-) jest też drugi par. 5, w którym ustępów jest 21... a ponieważ przyroda nie lubi nieuzasadnionej próżni, po tym drugim par. 5 jest od razu par. 7... zresztą czytajcie sami) No więc w tym pierwszym par. 5 ale drugim ust. 5 jest taki kwiatek:

"Administrator ma prawo blokować lub usuwać konta Użytkowników z Serwisu, uniemożliwiając lub ograniczając w ten sposób dostęp do poszczególnych lub wszystkich usług i zasobów Serwisu, jeżeli Użytkownik dopuści się łamania Regulaminu, powszechnie obowiązujących przepisów prawa, zasad współżycia społecznego lub działa na szkodę innych Użytkowników, uzasadnionego interesu Administratora albo podmiotów trzecich. W takich przypadkach Administrator ma prawo obciążyć Użytkownika karą w wysokości 1000 PLN."

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem: pewnie nie od dziś twórcy różnych serwisów myślą w jaki sposób zmonetyzować ich dzieło, jak zachęcić użytkowników do płacenia za różne funkcje, jak ściągnąć reklamodawców -- tymczasem najprostszym przecież rozwiązaniem jest ładowanie kar za "łamanie Regulaminu" a także "powszechnie obowiązujących przepisów prawa".
Rozumiecie Państwo: od teraz za jakiś czyn można dostać już dwie kary -- pierwszą od państwa, które ustami swoich przedstawicieli osądzi Was np. za zniesławienie bądź naruszenie autorskich praw majątkowych i nakaże zapłacić odszkodowanie bądź grzywnę, oraz drugą -- od administratora internetowego serwisu społecznościowego.

Drugi temat jest nawet bardziej zabawny, aczkolwiek raczej w kontekście tego, że pierwszym chętnym do takiej kary może być nikt inny jak usługodawca świadczący usługi za pośrednictwem Tylko Piękni.pl.

Zgodnie z art. 23 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną karą grzywny (w postępowaniu wykroczeniowym) zagrożone jest naruszenie obowiązków z art. 5 ust. 2, 3 i 5 tejże ustawy. Jest to m.in. nałożony przez art. 5 ust. 2 pkt 2 obowiązek podania imienia i nazwiska usługodawcy, bądź jego firmy.

Teraz dwa łyki teorii -- w sumie zbieram się od dawien dawna, żeby o tym coś napisać, przynajmniej zasygnalizuję temat --

  • zgodnie z art. 43(4) kc firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną może włączyć do firmy jakieś fantazyjne oznaczenie, nie zmienia to jednak faktu, że nigdy nie zawieramy umowy z jakimś IMPOTEXEM, lecz co najwyżej z Janiną Kowalską IMPOTEX;
  • firmą w postaci jaką nawet najdrobniejszy przedsiębiorca chciałby widzieć mogą posługiwać się wyłącznie osoby prawne (art. 43(5) par. 1 kc). To oznacza, że tylko osoba prawna może poprzestać na zdawkowym "Bank Zachodni WBK SA" albo "Favore sp. z o.o.".

Ale w regulaminie Tylko Piekni mamy jeszcze lepszy kwiatek.
Najsamprzód (par. 2 ust. 4 -- powinien być par. 2 pkt 4, ale to detal) stoi jak wół, że administratorem, czyli "podmiotem zarządzającym i prowadzącym Serwis" jest Media Ambasador, ul. Karkonoska 10, 53-015 Wrocław (BTW takie oznaczenie przedsiębiorcy znów może podpadać pod art. 23 UoŚUdE, bądź pod art. 21 ustawy o swobodzie gospodarczej -- por. Obowiązki informacyjne przedsiębiorców; inna sprawa, że w regulaminie jest "ambasador", a na stronie "ambassador" -- WTF???).

Równocześnie w par. 3 ust. 1 mamy zdanie, iż "Właścicielem Serwisu jest Andrzej Weyher prowadzący działalność gospodarczą pod firmą A.J. Internet Ideas, ul. Szklarska 28, 54-138 Wrocław".

No to ja już wymiękam. OK, nie ma wymogu posługiwania się narzeczem z ustawy, przywykłem i do tego, że mówi się o właścicielach, i do administratorów, i do usługodawców, i do organizatorów nawet. Ale jeśli w jednym regulaminie znajduję wzmiankę o dwóch różnych podmiotach, to naprawdę -- ktoś wymaga ode mnie zbyt wielkiego wysiłku intelektualnego...
... który podjąłem, by jednak odcyfrować kto jest usługodawcą w serwisie TylkoPiękni.pl. Wyszło mi, że usługodawcą jest administrator, kryjący się pod nazwą Media Ambasador (a może Media Ambassador?). To z pewnością nie jest spółka ujawniona w KRS, więc zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 2 UoŚUdE godzi się podać pełną firmę przedsiębiorcy...

... bo jak nie to kara...

Komentarze (22)
Rozwiązać związki zawodowe? Wszyscy ludzie prezydenta
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |

bezczelna reklama:

Firma Prawnicza Lege Artis
www.LegeArtis.org

O mnie
Olgierd Rudak
Jesteś na stronie czasopisma internetowego "Lege Artis", które ukazywało się od 17 listopada 2006 r. do 16 maja 2014 r.
Najnowsze komentarze
2017-10-13 06:09
Gina Acampora:
O ochronie wizerunku złodziei
Nazywam się Gina Acampora i rozmawiam dzisiaj jako najszczęśliwszy człowiek na całym dzikim[...]
2017-10-10 01:40
jance:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu,[...]
2017-10-05 19:48
ArturZpl:
Rekordowe odszkodowanie za spam
Teraz to też my będziemy mogli starać się o odszkodowanie. Szukając informacji na ten temat -[...]
2017-10-02 10:03
CARO CATO:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
¿Necesita dinero para iniciar un negocio propio ...? ¿Necesita dinero también pagar[...]
2017-09-04 13:15
Walls:
Uważajcie na oszustów sprzedających samochody z UK
Dobry dzień,   Jesteśmy prawowitym, renomowanym rządowym pożyczkodawcą. Jesteśmy firma[...]